خانه چوبی چقدر ایمن است؟


ایمنی و طول عمر خانه چوبی

ایمنی چوب در برابر بلایای طبیعی و اتفاقاتی که در زندگی روزمره ما اتفاق مییفتد بر همین اساس مردم به دلایلی از ترکیب چوب و آتش می ترسند از لحاظ تاریخی چوب در بسیاری از نقاط جهان مصالح ساختمانی اصلی بوده است. کل شهرها از چوب ساخته شده اند آرشیو پرونده های بسیاری از شهرهایی را که در مقاطع مختلف در زمان سوخته شده اند در اختیار دارد. در شهرهای متراکم آتش می تواند به سرعت از یک ساختمان به ساختمان دیگر بپرد. این حافظه حتی امروزه در ذهن مردم ریشه دارد و به این راحتی از بین نمی رود. طبق آمار اکثر آتش سوزی خانه ها هنوز در خانه های چوبی رخ می دهد. بگذارید توضیح دهم که دقیقاً چه اتفاقی می افتد وقتی چوب با آتش برخورد می کند.

این آمار نه تنها خشن است آنها همچنین نسبت به صنعت ساختمان چوبی بی انصافی می کنند یک تحقیق و تجزیه و تحلیل عمیق نشان می دهد که اکثر آتش سوزی های چوبی در خانه های نامناسب و کلبه های تابستانی یا خانه های متروکه به جای ساختمانهای مدرن اتفاق می افتد. این ساختمانها با در نظر گرفتن اقدامات احتیاطی برای ایمنی حریق ساخته نشده اند و مردم اغلب بدون در نظر گرفتن عامل خطر آتش سوزی بدون فکر و بی پروا عمل می کنند. به عنوان مثال کشورهای اسکاندیناوی حتی هشت ساختمان آپارتمانی چوبی با ارتفاع بالا می سازند این نشان می دهد که چوب یک ماده ضد آتش است.

چوب چقدر ایمن است؟

برای اینکه چیزی آتش بگیرد به مثلث جادویی نیاز دارد سه جزء اصلی. اولین جزء سوخت است در این بحث خاص خود چوب است مولفه دوم اکسیژن یا اکسیدان است که امکان سوزاندن شعله را فراهم می کند. آخرین جزء منبع احتراق است که می تواند از شمع در درخت کریسمس گرفته تا نقص در نصب و راه اندازی برق باشد ما هر روز با ترکیب دو جزء اول روبرو می شویم تنها چیزی که از آتش کوتاه است آن کبریت سوزان یا آن عمل بی فکر است.

یک عامل مهم برای ایمنی آتش چوب میزان رطوبت آن است چوب رطوبت محیط اطراف را جذب می کند و رطوبت موجود در محیط را آزاد می کند. چوب هرگز کاملاً خشک نمی شود. این ویژگی منحصر به فرد چوب یک عامل مفید برای ایمنی در برابر آتش است. مشخص است که چوب سبز که به تازگی بریده شده است به هر قیمتی آتش نمی گیرد. آب نقش مهمی در آتش سوزی دارد. سطوح رطوبت چوب، چوب را به سوخت جامد قابل پیش بینی تبدیل می کند که با شعله یکنواخت می سوزد.

در مقایسه با سازه های فلزی، فلز یک رسانای حرارتی عالی است و به سرعت گرم می شود. هنگامی که به 300 تا 400 درجه می رسد تغییر شکل می یابد و ساختمان شکست می خورد. سازه های چوبی می توانند دماهای بالاتر از آن را تحمل کنند. در هنگام آتش سوزی ، هنگامی که درجه حرارت به 1000 درجه می رسد تا زمانی که لایه های داخلی چوب همچنان رطوبت را حفظ کنند داخل ساختمان چوبی به بیش از 100 درجه نمی رسد. این امر باعث می شود یک خانه چوبی برای تخلیه در صورت تصادف ایمن تر شود و با حفظ ساختمان می توان آتش را خاموش کرد.

هنگام آتش سوزی در جنگل های صاحب خانه ای که خانه چوبی آن در وسط جنگل واقع شده بود شروع به آبیاری خانه کرد جنگل سوخت و خانه های دیگر همراه با آن  اما خانه ای که آبیاری می شد ایستاده و سالم ماند هم افزایی چوب و آب بسیار قدرتمند و مثبت است.

محلول ضد اشتعال برای ویلای چوبی

ما به این معنی نیستیم که چوب قابل اشتعال نیست هرگونه ماده آلی قابل اشتعال است. محلولهای ضد اشتعال یا بازدارنده های شعله برای مرحله اولیه احتراق کارآمد هستند. بازدارنده های شعله مواد غیر ارگانیک هستند که با سوختن یا گرم شدن یک ماده مقابله می کنند. متأسفانه مصالح ساختمانی که با مواد مقاوم در برابر شعله تصفیه شده اند باعث می شود خانه کمتر عاری از مواد شیمیایی باشد. از سوی دیگر مصالح ساختمانی عاری از مواد شیمیایی اصطلاحی است که به طور آزاد مورد استفاده قرار گرفته است وودود اکولوژیکی بسیار مورد ستایش حاوی درصد بالایی از مواد ضد حریق است.

همچنین ساختمانهای ساخته شده از بتن و سایر مواد غیر ارگانیک خطر احتمالی آتش سوزی را از بین نمی برد مردم خانه های خود را با وسایل پر می کنند بدون توجه به خطر آتش سوزی اول و مهمتر از همه همه صاحبان خانه باید اقدامات پیشگیرانه برای پیشگیری از آتش سوزی را انجام دهند مانند نصب آشکارسازهای دود که مانع از غافلگیری صاحب خانه در هنگام آتش سوزی می شود.

نکته دیگری که باید در ساختمانهای قدیمی تشخیص داده شود تاسیسات برقی است صاحب خانه باید مجدداً شبکه برق را در نظر بگیرد. در پایان روز همه عوامل خطر باید مورد ارزیابی قرار گیرند جایی که شمع ها در حال قرار دادن هستند یا اینکه آن مبل بزرگ و نرم خیلی نزدیک به شومینه است بسیاری از اقدامات پیشگیرانه را می توان با تجزیه و تحلیل ریسک خانه انجام داد.

به طور خلاصه خطر آتش سوزی توسط ساختمان یا مصالح ساختمانی تعریف نمی شود خطر آتش سوزی توسط اقدامات خود ما ایجاد می شود یک مبل که در فاصله ایمن از شومینه قرار نگرفته بسیار خطرناکتر از خود خانه چوبی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button