اسکلت سبک فلزی _ ساخت تخصصی سازه پیش ساخته

اسکلت سبک فلزی یا آهنی
اسکلت سبک آهنی در ساختمان علی رغم طراحی پیشرفته معمولا از اجرای ضعیفی در ایران برخوردار است به این معنی که رفتار واقعی اسکلت فلزی یا آهنی در مواقع سرویس دهی با آنچه طراحی شده کاملا متفاوت است. لذا نظارت دقیق بر کیفیت اجرا اسکلت فلزی و تطبیق با جزییات محاسبه شده امری کاملا ضروری می باشد. از این رو ساختمان های پیش ساخته در کارخانه به دلیل طی نمودن مراحل کنترل کیفیت و تولید مطابق با نقشه های محاسباتی رفتار مناسب در موقع سرویس دهی خواهد داشت.

اجرای اسکلت فلزی

قیمت اسکلت سبک فلزی

انواع اسکلت فلزی

مزایای اسکلت سبک فلزی


در اسکلت سبک فلزی با کیفیت بالا در کارخانه تولید و به وسیله اتصالات متصل می شود و ساخت آن مطمئن، مستحکم و سریع انجام می شود که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. در روش اسکلت سبک فلزی یک سری مزایا و معایبی وجود دارد همانند دیگر سازه ها و از این سیستم هم در تمام دنیا استفاده می گردد ما در این مقاله بیشتر در مورد ویلا سازی و نقش اسکلت سبک فلزی مورد بررسی قرار می دهیم .

نیاز کشور برای ساخت و ساز و استفاده روز افزون از سیستم های مدرن در ساخت اسکلت ساختمان استفاده از اسکلت پیشرفته تر فلزی بسیار هایز اهمیت است مدرن ترین سازه فلزی که با دقت و سرعت بسیار زیاد تولید و استاندارد های لازم را برخوردار باشد سازه فلزی ال اس اف است که از روش های جدیدی در ساختمان سازی استفاده گردد.


جهت دیدن نمونه پروژهای اسکلت سبک فلزی کلیک کنید


در این روش علاوه بر کاهش زمان ساخت و بهینه در مصرف مصالح ساختمانی سنتی ، و از مرغوبیت مصالح مطلوب برخورداری است به منظور دستیابی به روش فوق اسکلت فلزی سیستم ساخت سریع با تاییده های فنی و رعایت استاندارد های شهر سازی و نظام مهندسی در نقاط مختلف کشور را داراست طراحی شده و به عنوان سیستم پیش ساخته، البته اسکلت سازه الباقی اجناس به صورت آماده وجود دارد. 

                                                                                          اسکلت سازه سبک ال اس اف

قیمت اسکلت سبک فلزی 

قیمت اسکلت سبک فلزی به دلیل مزایای فراوان از جمله سرعت در اجرای بالا و کیفیت در تولید و ساخت، مقاومت در برابر زلزله، طول عمر بالا نسبت به سازه سنتی در ساخت ویلا مناسب است و قیمت اسکلت سبک فلزی به قیمت روز بستگی دارد و این نوسان در سالهای اخیر بسیار بیشتر شده است و همچونین قیمت دستمزد ساخت آن هم تغییر کرده برای اطلاع از قیمت روز آن باید بر حسب نوع اسکلت و مصالح مصرفی برآورد قیمت اسکلت سبک فلزی صورت بگیرد و در سال های اخیر استفاده از اسکلت سبک ال اس اف در بسیاری از کشورهای دنیا رواج یافته است.

اسکلت سبک فلزی از سال ۱۹۴۶در صنعت ساختمان وارد شد. اما به بدلیل قیمت بالای آن . نبود استاندارد مجبور به پیشرفت بالقوه ای در این راستا بوده که از سال۱۹۹۰به دلایل مختلفی از جمله افزایش دیگر مصالح و محدود بودن منابع تولید ، مشکلات زیست محیطی، نیاز به تولید سریع و انبوه مسکن و ضرورت استفاده از سیستم مدرن و سریع ساز وسیعی یافت، به طوری کلی امروزه از اسکلت سبک فولادی در تمام کشورهای دنیا استفاده میگردد و در کشور ما هم مورد استقبال خاصی قرار گرفته است.

انواع اسکلت سبک فلزی ال اس اف lsf

انواع اسکلت سبک فلزی در کشور ما به دو صورت فلزی سبک و سنگین ساخته می شود یا به صورت ساده سازه فولادی _ سازه سبک ال اس اف تقسیم بندی می شود در زیر به توضیح مختصری در مورد سازه سبک ال اس اف میپردازیم

اسکلت سبک فلزی ال اس اف (Light Weight Steel frame) به صورت مدرن تولید و اجرا می شود و عمدتاً با استفاده از اتصالات پیچی و به روش تولید صنعتی به کار گرفته می شود . به این ساختمان ها از سه جز اصلی تشکیل شده است متشکل از :

— ورق های فولادی گالوانیزه نورد شده برای اسکلت سازه فلزی

— صفحات تخت سمنت برد و گچی به عنوان پوشش درونی و بیرونی

— پوشش عایق حرارتی و صوتی دیواره داخل و بیرون

استفاده از سازه سبک ال اس اف lsf در کشورهای مدرن
در اروپا از سیستم های توسعه یافته بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد اما از این سیستم در ساختمان های بلند مرتبه  مورد استفاده قرار نمی گیرند . در سوئد و فنلاند بدلیل اینکه انرژی ارزش بالاتری نسبت به امریکا دارد و اقلیم آب و هوایی بسیار سرد است به منظور بقای انرژی و جلوگیری از ایجاد پل سرمایی توسط فولاد برای بازدهی و کارایی بیشتر حرارتی استادهای با جانهای شیاردار توسعه یافته اند 

اجزای اسکلت سبک فلزی ال اس اف lsf

طراحی اسکلت سبک فلزی:
جهت طرح درست و مناسب سازه سبک فلزی ال اس اف LSF ضروری است سازه به صورت سه بعدی و با دقت بالا به همراه تمام جزئیات مدل شود این کار توسط نرم افزاراختصاصی FRAMECAD به عنوان یکی از پیشرفته ترین نرم افزارهای طراحی سازه در دنیا دارای مشخصه های بارز طراحی حرفه ای به همراه ارائه جزئیات اجرایی در کلیه ساختمان ها می باشد.

نرم افزار فوق کلیه اطلاعات نقشه ها را دریافت کرده و خروجی برای ترسیم و تولید سازه می دهد پس از ایجاد مدل سه بعدی از اسکلت سازه ساختمان مورد نظر تمام قطعات بر اساس محاسبات و اصول مهندسی صورت می گیرد و سپس نقشه تولید با در نظر گرفتن تمامی مشخصات پلان و جزئیات پروژه مشخص تهیه می گردد .

 

نقشه ها به گروه های مختلف به شرح ذیل تقسیم می شوند:
نقشه دیوارها و اندازه بازشو ها

سقف ها و تیر ریزی اسکلت سازه و شیب بندی

اتصالات اسکلت شامل اندازه اعضای سازه ای

ضخامت ورقها نسبت فواصل اعضاء محل دیوارهای باربر و غیرباربر

جزئیات اتصالات و ملاحظات مربوط به نکات آیین نامه ای .

اسکلت سبک فلزی ال ای اف lsf:
سازه های سبک فلزی از اهن گالوانیزه توسط صنایع استاد ایران اولین تولید کننده سازه های سبک فلزی از طریق دستگاه های رول فرم (ROLL FORM) درایران براساس استاندارد آمریکا تولید می شود ضخامت این سازه ها از 9/۰ میلیمتر تا 2 میلیمتر قابل تغییر است محاسبات فنی ساختمان و جدول از پیش تنظیم شده اندازه و ضخامت مورد لزوم برای طرح را تعیین می نماید این اندازه ها با توجه به ارتفاع سازه و فشارافقی وارد برآنها و در صورتی که در کف سازی مورد استفاده قرار گیرد با توجه به عرض وطول دهانه ها و میزان بار وارد برآن تعیین می گردد.
سازه های قائم (STUD)
این سازه به طور عمودی و بفواصل ۴۰ تا ۶۰ سانتیمتر درون سازه های هادی قرارداده می شود سازه های ناودانی وسازه های قائم مکمل یکدیگر بوده اتصال آنها به یکدیگر بوسیله پیچ شبکه کلی آهن گذاری و پشت بند صفحات گچی را فراهم می نماید سازه های ناودانی و سازه های قائم معمولاً در ضخامت های ۵/۰ میلیمتری و ۷/۰ میلیمتری در دیوارهای داخلی غیر باربرو باضخامت ۸۵/۰ میلیمتر ودر دیوارهای داخلی با ارتفاع بلندتر از حد معمول ۰ درنما سازی ها و با عنوان عناصر تقویتی بکاربرده می شود بال سازه ها ۳ میلیمتر و پهنای انها در سه اندازه مختلف ۶ سانتیمتر ۹ سانتیمتر ۱۵ سانتیمتر و عرضه می شود برای دیوارسازی معمولی عرض ۹ سانتیمتر توصیه می گردد این سازه ها فاصله مناسبی را برای عبور لوله های آب فاصلاب و عایق پشم شیشه ما بین صفحات گچی بوجود می آورد

طراحی فونداسیون 
طراحی پی در این نوع سازه بعلت سبکی ساختمان در مقابل UPLIFT بایستی کنترل شود بطور کلی عملیات پی سازی بسیار ساده تر و کم حجم تر از پی سازی ساختمان های سنتی است در کشور ما که جزو مناطق زلزله خیز دنیا محسوب می شوداستفاده از این روش ساخت از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا وزن مرده ساختمان (deadload) کمتر از ۵۰ کیلوگرم در متر مربع می باشد که کمتر از ۱/۱ نیروی وارده در مقایسه با ساختمان موجود دارد نوسازی های بعداز زلزله با استفاده از این روش ساختمانی ضمن بر طرف نمودن خطرهای آتی از سرعت ساخت قابل توجهی نیز برخوردار است.

مزایا اسکلت سبک فلزی ال اس اف:

مزایای اسکلت سبک فلزی :
از دید مصرف کنندگان ایمنی بالا در برابر آتش سوزی و زلزله – هزینه پایین نگهداری – طول عمر بالا – عدم وجود ترکهای رایج روی سطوح نازک کاری

سرعت در ساختمان
زمان سرعت در اجرای ساخت از اهمیت ویژه ای برخوردار است در این سیستم “ساخت سریع ” را می دهد که کارفرمایانی که بدنبال کیفیت و سرعت هستند  بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن برای ساخت پروژه خود از آن استفاده کنند و زمان برگشت سرمایه خود را به حداقل برسانند مدت زمان 60 روز کاری برای ۱۲۰ متر مربع یک ویلا دوبلکس یک واقعیت اجتناب ناپذیر می باشد

عایق بودن
در این سیستم با بهره گیری از عایق پولی اورتان در دیواره های خارجی سیستم که عایق بسیار مناسبی در برابر گرما ، سرما، و صدا است از  بهترین محاسن سازه ال اس اف می باشد کاربرد این عایق در پروژه ها نه تنها جوابگوی هر شرایط جوی ایران است بلکه صرفه جویی چشم گیری در مصرف انرژی بدنبال خواهد داشت .

سایر مزایا اسکلت فلزی :
مقاومت در برابر تمام شرایط آب و هوایی

دوام بالا در برابر خوردگی و طول عمر بالا

کاهش استفاده از جرثقیل و ماشین آلات سنگین به لحاظ وزن سبک پانلها

قابلیت بازیافت کامل سازه و سایر قطعات ساختمان

تولید انبوه سازه در کارخانه بدون پرت و دور ریز

ایجاد شرایط کاری مطلوب و با ضریب ایمنی بالا 

صدور گواهینامه فنی درخاتمه پروژه

این سیستم چندین سال است که در کشور های مدرن بخصوص  آمریکا ، اروپا ، ژاپن و… مورد استفاده قرار گرفته است و در این دهه نیز به سیستم ساختمانی در ایران افزوده شده و تعدادی کارخانه در ایران این مقاطع فلزی را تولید و عرضه می کنند.

ضوابط آئین نامه ای این سازه ها به شرح زیر است:
۱- در مناطق با خطر نسبی کم ؛متوسط و زیاد (مطابق آئین نامه ۲۸۰۰ ایران (استفاده از این سیستم سازه ای به عنوان قاب ساختمانی ساده به همراه دیوار برشی بتن مسلح حداکثر در پنج طبقه یا ارتفاع ۱۸ متر از تراز پایه بلامانع است.
۲- استفاده از این سیستم درمناطق با خطر نسبی کم متوسط و زیاد مطابق آئین نامه ۲۸۰۰ ایران تا حداکثر دو طبقه یا ارتفاع ۲۰/۷ متر از تراز پایه با اجرای مهاربندی قطری بلامانع است.
۳- به کارگیری این سیستم در مناطق لرزه خیز با خطر نسبی بسیار زیاد ( مطابق ائین نامه ۲۸۰۰ ایران ) مجاز نیست.
۴- به کارگیری حداکثر دهانه ۵ متر و حداکثر ارتفاع ناخالص (با احتساب ضخامت سقف) ۳٫۶۰ متر برای هر طبقه دراین سیستم مجاز است.
۵- طراحی کلیه اجزاء و اتصالات براساس استاندارد های AISI و طرح سازه ای و لرزه ای آن براساس آئین نامه IBC2003 ASCE 7-05 و ویرایش های بعد از آن انجام گیرد.
۶- کنترل سازه در مقابل بارباد برمبنای مقررات ملی ساختمان ایران مبحث ششم و با در نظر گرفتن سیستم مقاوم در مقابل بارجانبی ناشی از زلزله که در بندهای ۱ و ۲ آورده شده است انجام شود.
۷- رعایت محدودیت حداکثر بارزنده و مرده به ترتیب ۲۵۰ کیلوگرم بر متر مربع و ۳۵۰ کیلوگرم بر متر مربع برای سقف ها الزامی است.
۸- رعایت مشخصات فولاد سرد نورد شده براساس استاندارد ASTM الزامی است.
۹- رعایت ضوابط فصل ۲۱ آئین نامه ACI 318-05 ویرایش های پس از آن برای طراحی دیوارهای برشی بتن مسلح الزامی است
۱۰- تامین ضوابط دیافراگم صلب برای کلیه سقف ها الزامی است.
۱۱- کلیه اتصالات اعضای قائم به اعضای افقی می باید به گونه ای باشند که یک پارچگی اعضا در ارتفاع سازه تامین شود
۱۲- ضوابط مربوط به اجزاء اتصالی شامل پیچ خودکار پیچ و مهره می بایستی مطابق آئین نامه AISC و استاندارد AISI تامین شود.
۱۳- درصورت استفاده از اتصالات جوشی رعایت ضوابط و مقررات مربوط به جوشکاری اعضا سرد نورد شده مطابق استاندارد AISI و آئین نامه های AISC و AWS الزامی است.
۱۴- سقف سازه ای این سیستم متشکل از تیرچه فلزی و دال بتن مسلح فوقانی به صورت مقطع مرکب است که می باید بر مبنای ضوابط مقاطع مرکب آئین نامه و دال های بتن مسلح بر مبنای آئین نامه ACI شود.
۱۵- به کارگیری مصالح بنایی در دیوارهای خارجی و داخلی مجاز نیست حداکثر وزن متر مربع سطح دیوار تمام شده در جداکننده های داخلی نبایستی بیشتر از ۵۰ کیلوگرم بر متر مربع و در دیوارهای خارجی نبایستی بیشتر از ۱۰۰کیلوگرم بر مترمربع باشد.
۱۶-لازم است تمهیدات لازم به منظور عدم مشارکت پانل های غیر باربر و جداکننده ها در سختی جانبی سازه صورت پذیرد
۱۷- لازم است تمهیدات لازم متناسب با شرایط مختلف اقلیمی و محیط های خورنده ایران صورت پذیرد.
۱۸- کلیه مصالح و اجزاء دراین سیستم اعم از معماری و سازه ای از حیث دوام ، خوردگی ، زیست محیطی و غیره می بایستی بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آئین نامه های ملی یا معتر بین المللی شناخته شده و مورد تایید به کار گرفته شود.
۱۹- الزامات مربوط به انرژی باید مطابق مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان رعایت شود.
۲۰- درصورتی که عایق حرارتی به صورت پرکننده اجرا شود بایدنوع و ضخامت عایق مقاومت حرارتی موردنیاز را تامین کند
۲۱- به منظور کاهش اثر پل حرارتی لازم حد فاصل وادارها (stud) و لایه خارجی جداره با نوعی عایق حرارتی متراکم پر شود
۲۲- لازم است ملاحظات کامل هوابندی در جداره های داخلی و خارجی بازشو ها و هم چنین محل نصب اجزاء اتصالی نظیر پیچ و مهره باتوجه به اقلیم مورد نظر و نیز خطر میعان به عمل آید .

نتیجه گیری:

امروزه از فناوری های مختلف در صنعت ساختمان برای ساخت ویلا و بخش مهم از آن اسکلت ساختمان استفاده میگردد هم برای صرفه جویی در وقت و هم برای صرفه جویی در انرژی بهره های فراوان برده می شود . از بررسی انجام شده در قسمت اسکلت سازه سیستم سازه سبک ال اس اف LSF با دیگر سیستم ها نتایج خوبی به عمل آمده است

تلاش در جهت ترویج بکارگیری اسکلت سبک ال اس اف در ساخت ویلا و راهکاری برای صنعتی شدن ساختمان سازی می باشد و این تاثیر بسیاری در تقلیل مصرف ساختمانی و انرژی نیز می گذارد . صنعت ساختمان سازی کشور توجه خاصی به این نوع سیستم ویلا سازی در کشور میکند و این پتانسیل را دارد که در تمام کشور و همه بخش ها از این سیستم استفاده گردد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button