طراحی دکوراسیون داخلی _ صفر تا صد بازسازی ساختمان

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی را می توان مجموعه ای از عناصر و فاکتورهایی دانست که براساس یک سری قواعد خاص، برای دکوراسیون داخلی اجرا شده است. به طوری که علاوه بر زیبایی در ترکیب رنگها، هماهنگی و تعادل بین عناصر، تردد و استفاده از فضا نیز ساده و راحت می شود.

اساسأ طراحی دکوراسیون داخلی را نمی توان منحصر به چیدمان لوازم دانست بلکه هر نوع اقدامی که در راستای خلق فضایی باکیفیت، بهبود سطح زندگی و ایجاد آرامش انجام می شود را دربر می گیرد. در زندگی های امروزی نیز این فرآیند نقش پررنگ و با اهمیتی دارد که تاثیر آن به وضوح در عملکرد روانی و فیزیکی افراد قابل مشاهده می باشد.

البته این اثرگذاری تنها به شرطی قابل دستیابی خواهد بود که اصول مربوطه ( دکوراسیون داخلی ) به دقت مورد توجه قرار گرفته و رعایت گردند. چراکه در مواردی به دلیل عدم برخورداری از اطلاعات و تخصص لازم در این زمینه، شاهد یک طراحی خسته کننده و فاقد پارامترهای مهمی همچون نورپردازی صحیح، رنگ آمیزی و چیدمان مناسب می باشیم.
لذا بنابر اهمیت پیاده سازی ایده های جذاب برای دکوراسیون های داخلی و رعایت جزئیات و ظرافت لازم در اجرا، این محتوا را به بررسی بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی و مشخصات آن اختصاص داده ایم.

5 ایده برای طراحی و بازسای خانه

بسیاری از افراد بر این عقیده اند که طراحی دکوراسیون، کار چندان دشواری نیست و تنها کافی است براساس نظر و سلیقه افراد از برخی عناصر و فاکتورها برای زیبایی دکور داخلی منازل استفاده گردد. این در حالی است که تنها بخشی از این روند براساس خواست ها و سلایق پیش می رود و قسمت عمده آن رعایت اصول و نکاتی است که در صورت عدم توجه به آنها، دکوراسیون زیبا و مطلوبی نخواهید داشت. از طرفی این قواعد در کاهش هزینه و سرعت انجام پروژه نیز موثر بوده و در نهایت فضایی زیبا، خاص و جذاب را برای فراهم می سازد. این اصول از قرار زیر می باشند:

اتصال و ارتباط فضاها با دکوراسیون داخلی
مهم ترین اصل در اجرای بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی به اتصال فضاهای مختلف با یکدیگر مربوط می شود. منظور از این اتصال، دیوار، درب و پنجره های موجود در فضا است. درواقع وجود این اتصالات، علاوه بر جلوه بصری از نظر فیزیکی نیز بسیار حائز اهمیت بوده و مجرایی بین محیط داخل با فضاهای اطراف و به ویژه بیرون از خانه برای استفاده از انرژی هایی نظیر نور، گرما و حتی صدا به وجود می آورد. به همین دلیل توجه به این موارد برای بهبود فضا، جلوه و زیبایی محیط و همچنین ترکیب نور طبیعی در کنار نور مصنوعی بسیار موثر خواهد بود.

هماهنگی اجزا با دکوراسیون داخلی
هماهنگی اجزای مختلف برای ایجاد فضایی دلنشین و بهینه سازی دکوراسیون نیز از دیگر اصولی است که همواره در طراحی داخلی، مد نظر بوده است. بر این اساس، تلاش می شود برای ایجاد نمایی شکیل و زیبا، میان لوازم منزل و اجزای داخلی با رنگ های به کار رفته در آن یک تناسب و هماهنگی وجود داشته باشد.

ویژگی در طراحی دکوراسیون داخلی
یک ویژگی شاخص و مهم که در بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی نیز همواره دیده می شود، وجود توازن میان اجزا و لوازم منزل و ایجاد منظره ای متعادل در بخش های مختلف است. این اصل از نقطه نظرهای گوناگون مانند الگوی چیدمان، نوع رنگ، بافت اجزا و حتی ارتفاع لوازم مورد توجه بوده و از لحاظ بصری تاثیر قابل ملاحظه ای در طراحی داخلی دکوراسیون منازل دارد.

زیرا تمامی عناصر موجود در یک فضا، دارای وزن می باشند که از آن جمله می توان به وزن بصری بیشتر رنگ های تیره نسبت به رنگ های روشن اشاره کرد. به همین دلیل برای ایجاد تعادل در محیط و جلوگیری از تجمع و افزایش وزن در نقاط مختلف، بهتر است فضای مورد نظر را به بخش های مساوی تقسیم بندی کنید و سپس در هر قسمت به شکل مساوی و متعادل، طراحی و چینش اجزا و لوازم را مورد بررسی قرار بدهید.

رعایت تناسب و توجه به مقیاس ها
اگرچه تفکیک دو مفهوم تناسب و مقیاس تا حدودی دشوار است اما رعایت آنها در اجرا و ارائه بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی بسیار تاثیرگذار می باشد. درواقع مقیاس به وزن بصری میان اجزا و لوازم و تناسب به هماهنگی میان اندازه، کیفیت و حتی تعداد عناصر موجود در فضای داخلی اشاره دارد. مثلا اگر در یک فضایی با سقف بلند از مبلمانی با ارتفاع کوتاه استفاده شود، تناسب محیط از بین رفته و منظره ای نامناسب خلق می گردد. به همین دلیل به شدت بر رعایت این اصل در طراحی دکوراسیون داخلی تاکید می شود.

توجه به کنتراست در طراحی دکوراسیون
کنتراست که در مفهوم بیانگر تضاد و جدایی است از دیگر اصول مهم در طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می رود که اساسأ در رنگ، بافت، نور و ابعاد مورد توجه می باشد. توجه به کنتراست علاوه بر آنکه در از بین رفتن فضای کسالت بار و یکنواخت خانه بسیار موثر است، موجب ایجاد فضایی پرانرژی و شاد نیز خواهد شد. ساده ترین روشی که می توان به واسطه آن، کنتراست را در منزل ایجاد کرد، به کارگیری رنگ های متضاد در کنار یکدیگر است. همچنین استفاده از سطوحی با بافت متفاوت، اشکال متنوع و حجم های گوناگون نیز برای بهره گیری از کنتراست در فضا، تاثیر عمده ای دارد.

هزینه طراحی و بازسازی دکوراسیون داخلی

بیشتر افرادی که به دنبال نوسازی و تنوع در محل زندگی و کار خود هستند هزینه های زیادی برای تعویض مبلمان خانه ، کاغذ دیواری ، کاشی و سرامیک ها ، سرویس بهداشتی و … کرده است اما در پایان کار میبینید نتیجه ای که بدست اورده اند انچه نیست که انتظار داشتند آن هم به دلیل عدم طراحی و اجرای نادرست در چیدمان می باشد هزینه تنها علت نیست شما می توانید با طرح مدرن و مدیریت در هزینه می توانید قبل از اجرا طراحی خود را ببینید بعد اجرایی کنید تا مطابق انتظار خود باشد و این مطلب فقط دریافت هزینه گزاف نیست این اجرای یک تیم تخصصی میباشد

اگر به دنبال یافتن یک طراح داخلی هستید، بسته به طراح و ساختار هزینه آنها، قیمت ها و خدمات کمی متفاوت است. طراحان داخلی خواه نرخ ساعتی یا ثابت را دریافت کنند، از روش های مختلفی برای تعیین قیمت خود استفاده می کنند. برخی از آنها اندازه پروژه را در نظر می گیرند در حالی که برخی دیگر درصد کمیسیون را از کل هزینه دریافت می کنند.

اولین کار مفیدی که برای تعیین هزینه های یک طراح داخلی باید انجام دهید، پاسخ به چند سوال اساسی قبل از  یک طراحی داخلی است.

محدوده پروژه چیست؟
آیا به دنبال بازسازی اتاق نشیمن خود با رنگ و دکور جدید هستید یا حمام خود را برای به روز رسانی بسیار مورد نیاز بازسازی کنید؟ روشن بودن و واقع بینانه بودن در مورد آنچه می توان انجام داد، کلید کاهش قیمت طراحی داخلی است زیرا سطوح مختلفی از پیچیدگی و تخصص مورد نیاز است.

اندازه فضای شما چقدر است؟
در نظر گرفتن متراژ مربع فضایی که نیاز به کمک طراحی داخلی دارد قطعاً بر قیمت طراحی داخلی تأثیر می گذارد. طراحان زمان بیشتری را صرف ایجاد گزینه‌های چیدمان و یافتن قطعات برای اتاق نشیمن یک خانه بزرگ می‌کنند تا اتاق یک آپارتمان.

بودجه شما چقدر است؟
بودجه های ارائه شده واقعاً پروژه را هدایت می کند. فهرستی از موارد مورد نیاز و مورد نظر برای فضای خود تهیه کنید و اولویت بندی کنید. سپس، متوجه خواهید شد که چه بخشی از بودجه شما به هر دکور اختصاص داده شده است. اطمینان حاصل کنید که برای هزینه‌های غیر منتظره مانند تعمیرات، حمل و نقل یا قطعات ضروری که به آن علاقه داشته‌اید، فضای کمی وجود دارد.

مراحل طراحی و بازسازی دکوراسیون داخلی

اما در دیزاین منازل، برخی فاکتورها و عناصر نیز از اهمیت زیادی برخوردار می باشند که معمولا در بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی رعایت شده و توجه به آنها تاثیر قابل ملاحظه ای در اجرای هرچه بهتر طراحی خانه دارد. این موارد به شرح زیر می باشند:

 

جنس و متریال لوازم

جنس لوازم و متریال به کار رفته در طراحی بخش های مختلف خانه معمولا بسته به نوع سبک مورد نظر می تواند متفاوت باشد. مواردی مانند چوب، چرم، ابریشم، پوست، سنگ و… برخی از متداول ترین جنس هایی هستند که معمولا در طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. از همین رو طراحان سعی می کنند با ترکیب متریال مختلف و قرار دادن وسایلی با بافت های گوناگون در کنار هم، فضایی متنوع را خلق کرده و حال و هوای خاصی را به محیط ببخشند.

توجه به رنگ درطراحی دکوراسیون
رنگ، کلیدی ترین و مهم ترین عنصر در اجرای بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می رود. رنگ ها علاوه بر آنکه دارای معانی مختلفی هستند، بیانگر احساسات و انعکاس دهنده آنها نیز می باشند. این عنصر همچنین نقش مهمی در کوچک یا بزرگ جلوه دادن فضا نیز دارد و از همین رو طراحان داخلی، متناسب با ابعاد محیط و اهدافی که مد نظر دارند از رنگ های مختلف استفاده می کنند و با به کار بردن اصولی آنها، فضایی مطلوب را خلق می نمایند.
بر همین اساس رنگ های روشن از آنجایی که منعکس کننده نور هستند برای بزرگتر نشان دادن محیط از ابعاد واقعی آنها مورد استفاده قرار می گیرند و برای کوچکتر جلوه دادن فضا نیز از رنگ های تیره که نور را جذب می کنند، بهره برده می شود.
البته باید این نکته را در نظر داشت که استفاده از رنگ های زیاد به ویژه در فضاهای کوچک موجب حس شلوغی و در هم ریختگی خواهد شد. لذا در بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی معمولا 60 درصد فضا (دیوارها) توسط یک رنگ ملایم و غالب، 30 درصد برای رنگ دوم (مبلمان و پرده ها) و 10 درصد برای رنگ سایر اجزا به کار برده شود. شایان ذکر است که رنگ های هیجان انگیز مانند قرمز، زرد و نارنجی در دکوراسیون داخلی بایستی به صورت مساوی استفاده گردند تا به این صورت تعادل محیط حفظ شود.

تناسب بافت سطوح با محیط اطراف
نوع بافت سطوح نیز از سری فاکتورهایی است که به فضا عمق داده و در طراحی دکوراسیون داخلی قابل توجه می باشد. به طور کلی می توان توسط لوازم مختلفی نظیر پرده ها، میز، گلدان، رومیزی، شمعدان، مبلمان و… به محیط خود بافت داد. معمولا بافت اجزا؛ صاف، صیقلی و یا زبر هستند که همانند رنگ ها با توجه به فضا، انتخاب و در بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می شوند. به طوری که برای بزرگ نشان دادن فضاهای کوچک، بیشتر لوازمی با بافت صیقلی کاربرد دارند. بنابراین ساده تر بودن بافت به ایجاد فضای بزرگ تر کمک زیادی می کند. لذا در صورتی که با محدودیت فضا مواجه هستید، توصیه می شود از بافت های ضخیم، برجسته و درشت استفاده نکنید. چراکه این کار نیز موجب شلوغی و درهم ریختگی خواهد شد.

نوع پوشش دیوارها
انتخاب نوع پوشش دیوارها نیز از دیگر مواردی است که در طراحی دکوراسیون داخلی، نقش مهم و تاثیرگذاری داشته و در انواعی نظیر کاغذ دیواری، رنگ، چوب، پی وی سی و… قابل اجرا می باشد. انتخاب پوشش دیوار در تخصص افرادی است که از آشنایی کافی و لازم برای شناخت بهترین متریال برخوردار هستند که متناسب با محیط شما، بهترین گزینه را برای ایجاد محیطی دلنشین و جذاب در نظر می گیرند.
البته در دکوراسیون های امروزی از یک متریال خاص برای پوشش تمام دیوارها استفاده نمی شود. مثلا می توان دیوار پشت تلویزیون را با پوسترهای طرح دار و دیگر بخش ها توسط رنگ یا کاغذ دیواری پوشانده شود. از طرفی، برای ایجاد تمایز بیشتر در طراحی و گرم تر نشان دادن فضا، می توان برای ستون و دیوار اطراف شومینه از آجر استفاده کرد.

نورپردازی محیط
نورپردازی نیز جزء مواردی است که در اجرای بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی منازل، زیبایی و جذابیت زیادی را به همراه دارد. درواقع می توان بنیان و پایه اصلی طراحی داخلی دکوراسیون ها را نورپردازی دانست زیرا علاوه بر آنکه فاکتور مهمی در زیبایی محیط به حساب می آید، نقش پررنگی در بهبود کارایی و عملکرد محیط و حتی روحیه افراد نیز دارد. درواقع برای ایجاد شادابی و حس آرامش در خانه، نوع نور به کار رفته و انرژی حاصل از آن بسیار با اهمیت خواهد بود. امروزه طراحان حرفه ای در وهله نخست تلاش می کنند بیشترین بهره برداری را از نور طبیعی داشته باشند، سپس بخش های مختلفی که نیازمند نورپردازی هستند را مورد ارزیابی قرار داده و متناسب با نیاز آنها به طراحی نور محیط می پردازند.

معمولا برای طراحی بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی از 3 نوع نورپردازی استفاده می شود که عبارتند از:

1- نورپردازی محیطی
در شرایطی که به روشن کردن تمامی فضاها به یک اندازه نیاز است از این نوع نورپردازی بهره برده می شود. چراغ های سقفی مهم ترین عناصر در نورپردازی محیطی به شمار می روند.

2- نورپردازی موضعی
این نوع نورپردازی بیشتر با هدف ایجاد روشنایی در یک فضای خاص صورت می گیرد و از همین رو، اغلب برای محیط های کاری مناسب هستند. استفاده از انواع چراغ هایی با نور موضعی مانند آباژور، چراغ مطالعه و یا لامپ های زیر کابینت، مهم ترین نقش را در این نوع نورپردازی دارند.

3- نورپردازی تاکیدی
اما نوع دیگری از طراحی نور و روشنایی در دکوراسیون های داخلی، بر روی اجسام و برجسته سازی نمای آنها تاکید دارد. به طوری که با قرار دادن یک روشنایی جذاب و ظریف در اطراف برخی لوازم و تابلوها به دیده شدن بهتر آنها کمک می شود.

نوع کف پوش انتخابی
مورد بعدی در بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی که بسیار هم چشمگیر بوده و به محض ورود به یک محیط، خودنمایی می کند کف پوش است. این بخش از طراحی داخلی دکوراسیون ها نیز دارای انواع مختلفی هستند که متناسب با فضای مورد استفاده و سلیقه افراد، در نظر گرفته می شود. توصیه ما برای انتخاب کفپوش، گزینه های ساده می باشد که برخلاف نمونه های طرحدار از خستگی و القاء حس شلوغی در محیط جلوگیری می کند. کف پوش های چوبی، مرمرین و حتی سیمانی هم با توجه به نوع کاربری و فضای مورد استفاده، گزینه های خوبی هستند و به واسطه آنها می توان از طبیعت در دکوراسیون داخلی بهره برد.

نوع چیدمان لوازم و مبلمان
انتخاب لوازم نیز معمولا بسته به نوع کاربری و تناسب آن با محیط صورت می گیرد. ضمن اینکه سلیقه افراد در این امر نیز حتمأ دخیل خواهد بود. معمولا در چیدمان بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی منازل، تناسب ابعاد به دقت رعایت می شود. به طوری که در محیط های کوچک به هیچ عنوان از لوازم و مبلمان بزرگ استفاده نخواهد شد چراکه موجب می شود فضا کوچک تر به نظر برسد.
نوع چیدمان و توجه به مسیر رفت و آمد از میان لوازم نیز بسیار حائز اهمیت بوده و بایستی حداقل دو مسیر آزاد برای تردد راحت از میان مبلمان و میز و صندلی ها در نظر گرفته شود. رعایت فواصل وسایل تا دیوار نیز از سری نکاتی است که باید به آن توجه داشت و برای خلق یک فضای راحت و دلنشین، وجود حداقل 20 سانتی متر فاصله لوازم با دیوار الزامی است.

المان های دکوری
علاوه بر نقشی که هر یک از اجزا و عناصر فوق در طراحی دکوراسیون داخلی دارند، استفاده از المان های دکوری نیز در زیبایی محیط بسیار مهم و موثر می باشند. چراکه افزودن این عناصر تنها به جنبه بصری و زیبایی شناختی فضا کمک می کند و موجب جذابیت بیشتر دکوراسیون می شود. به همین دلیل بارزترین عناصر در بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی منازل لوازم دکوراتیو می باشد که از آن جمله می توان به گلدان، مجسمه، آینه های دکوراتیو، بوفه، کوسن، ظروف دکوری و مواردی از این قبیل اشاره کرد. برای انتخاب این المان ها به چشم گیر بودن آنها برای افزایش اثرگذاری بر محیط توجه زیادی داشته باشید.

رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

انتخاب یک رنگ ایده آل برای فضای داخلی یک کار مهم است، زیرا ظاهر کل خانه به همین عنصر بستگی دارد. در اینجا چند ایده رنگ وجود دارد که می توانید برای قسمت های مختلف خانه خود در نظر بگیرید.
قرمز
این رنگ برای مناطقی که نیاز به هیجان، گرما و ظرافت دارد ایده آل است. قرمز نشان دهنده انرژی و اشتیاق است. بنابراین در مناطق خواب کمتر ترجیح داده می شود. این رنگ برای فضای نشیمن یا فضایی که در آن با خانواده وقت می گذرانید عالی است. اگر منزل متعلق به یک زوج جوان است، رنگ قرمز در برخی از قسمت های اتاق نشیمن ایده خوبی است.

سفید
رنگ سفید رنگ آرامش، پاکی و پاکی است. با هر ترکیب رنگی زیبا به نظر می رسد. برای اینکه اتاقتان روشن و جادار به نظر برسد می توانید از رنگ سفید در سقف استفاده کنید.

صورتی
این رنگ نشان دهنده شادی و شادی است و در هر اتاق یا منطقه ای قابل استفاده است. این باعث می شود اتاق بزرگتر و روشن تر به نظر برسد، زیرا نور را منعکس می کند. صورتی اغلب در اتاق‌های کودکان استفاده می‌شود، اما می‌توانید سایه‌های روشن‌تری را برای اتاق خواب اصلی یا لابی انتخاب کنید. همچنین می توانید از آن در ترکیب با رنگ های خنثی دیگر مانند خاکستری استفاده کنید.

آبی
این یک رنگ عالی برای اتاق خواب است. سایه روشن تری را انتخاب کنید تا حس آرامش و آرامش را به منطقه اضافه کنید. اگر می‌خواهید از رنگ‌بندی دوگانه برای خانه‌تان استفاده کنید، رنگ آسمان و آب است و با سایه‌های روشن دیگر هماهنگی دارد.

رنگ‌های پاستلی روشن در فضای داخلی بهتر عمل می‌کنند. اگر می خواهید فضاها را از هم جدا کنید، از رنگ های تیره و متضاد استفاده کنید. به عنوان مثال، یک کتابخانه می تواند با رنگ تیره باشد، با لامپ ها و لامپ های فوکوس برای مطالعه روشن شود.

آینه ها در اندازه ها و اشکال مختلف را می توان در فواصل استراتژیک به صورت دوبلکس قرار داد. آنها را می توان در راه پله، در لابی ورودی یا حتی در بالکن قرار داد.

ایجاد دکوراسیونی که شخصیت فرد را منعکس کند و در عین حال کارآمد باشد، می تواند کاری پر دردسر باشد. اکنون می توانید خانه خود را با کلیک ماوس تزئین کنید. با پلتفرم های پیشرو داخلی خانه همکاری کرده است تا بهترین راه حل های طراحی داخلی خانه را برای شما به ارمغان بیاورد. از آشپزخانه های مدولار گرفته تا فضای داخلی سفارشی و کامل، ما شما را از ابتدا تا انتها تحت پوشش قرار داده ایم

رایج ترین سبک ها در طراحی دکوراسیون داخلی

به طور کلی پیروی از یک سبک خاص برای فضای مورد نظر علاوه بر هماهنگی بهتر فاکتورهای مختلف با یکدیگر، منجر به اجرای بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی نیز خواهد شد. از همین رو در ادامه این بخش به بررسی مختصر برخی از رایج ترین سبک ها در طراحی داخلی خواهیم پرداخت:

سبک ایرانی
آنچه در سبک و طراحی ایرانی دکوراسیون ها به چشم می خورد، وجود تقارن و تعادل و دقت در اندازه ها است به طوری که سادگی محیط نیز حفظ شود. در این سبک، نمادهای به خصوصی وجود دارند که طراحی ستون های بلند و ایوان های مرتفع از آن جمله هستند. همچنین نوع تزئینات به کار رفته و استفاده از طیف وسیع رنگی در بخش های مختلف مانند شیشه ها نیز از شاخصه های این سبک به حساب می آیند. ضمن اینکه فرم سنتی همواره با سبک ایرانی دکوراسیون داخلی عجین بوده است.

سبک مینیمالیسم
مبنای سبک مینیمال یا ساده گرایانه، طرح های بی آلایش و استفاده از اشکال هندسی است که در نهایت سادگی، فضایی خاص و جذاب را به وجود می آورد. درواقع بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی از نظر طرفداران این سبک، سادگی است و تا حد امکان سعی می کنند لوازم و تزئینات کمتری در کوچه و کنار دکوراسیون داخلی منزل خود قرار دهند. فضاهای باز و خلوت و همچنین رنگ های تک رنگ تیره یا روشن از شاخصه های این سبک می باشند.

سبک کلاسیک
این سبک طراحی برخلاف مینیمالیسم، کاملا شلوغ و مملو از تزئینات و لوازمی با جزئیات و ریزه کاری های فراوان است. در سبک کلاسیک معمولا یک نقطه کانونی که می تواند تابلو، پنجره، شومینه و مواردی از این دست باشد، تعیین می گردد و سپس دیگر لوازم اعم از مبلمان، متناسب با آن طراحی و چیده خواهد شد. رنگ های مورد استفاده در سبک طراحی کلاسیک اغلب طلایی، سفالی و قهوه ای هستند ضمن اینکه متریال اصلی برای کف و ستون ها، سنگ مرمر می باشد.

سبک مدرن
اما بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی از نظر علاقمندان به زندگی های امروزی، سبک مدرن است که به رغم سادگی بسیار شیک می باشد. عمده ترین ویژگی این سبک، استفاده از خطوط صاف و منظم و رنگ های ساده می باشد و اصلی ترین متریال به کار رفته در آن استیل و شیشه است. سادگی در کلیه بخش ها و عناصر دکوراسیون به وضوح قابل مشاهده بوده و فضایی روشن ، مرتب، شفاف و صیقلی حاصل انتخاب این سبک برای دیزاین داخلی خواهد بود. در طراحی دکوراسیون به سبک مدرن معمولا اشکال هندسی زاویه دار نمادی از سرسختی معماری نوین است که همراه با طراحی های مدور و منحنی، سعی در به تصویر کشیدن زیبایی، تحرک و پویایی مدرنتیه دارد. این سبک معمولا برای فضاهای کوچک و آپارتمانی و با هدف استفاده از کلیه فضاهای در دسترس به کار برده می شود.

چیدمان در دکوراسیون داخلی

چیدمان برای دکوراسیون  داخلی خانه ها و آپارتمان ها، نیاز دارد که در ابتدا تسلط بر اصول اولیه طراحی داشته باشد. در واقع شما با اجرای طراحی و چیدمان از داشتن دکوری بی مزه و بی روحکه با شخصیت شما همخوانی ندارد جلوگیری می کنید. بنابراین، فضای داخلی شما با چیدمان هایی که در کنار طراحی دکوراسیون خود بدست آورده اید برای همیشه در ذهن و تصورات شما  ماندگار خواهد بود.

  در چیدمان هایی که در دکوراسیون ها لحاظ می شود تلاش ها بر مبنای آن است که از ناهماهنگی های بین اجزا و عناصر مورد استفاده در دکوراسیون های داخلی دوری شود. هنگامی که چیدمان تلاش می کند تا ناهماهنگی ها را حذف کند درواقع می خواهد تعادل توزیع برابر وزن بصری را در یک فضای معین برقرار نماید.

هدف چیدمان در دکوراسیون داخلی ایجاد بازنمایی های بصری است چون هنری است که حس شهودی ما از زیبایی، هماهنگی را به چالش می کشند، یا حداقل برای آرامشی که فراهم می کنند موجب برانگیختگی حس زیبایی در ما می شوند.

اصول چیدمان دکوراسیون داخلی

چیدمان در بحث دکوراسیون همان نظم و ترتیب قرارگیری اثاثیه منزل است که اگر دانش و هنری و یا ذوق چیدمان وسایل را نداشته باشید می تواند کاری خسته کننده و حتی ناامید کننده برایتان باشد. هنگامی که وارد یک خانه جدید می شوید و قرار است تا این خانه که خالی است را با وسایل در دسترس طراحی و مرتب کنید می تواند شما را مایوس کند.  اصولی که می بایست در چیدمان دکوراسیون های داخلی خانه ها و فضاهای خود رعایت کنید می بایست هم کاربردی باشد و هم از نظر هنری اصول استادارد هماهنگی و تعادل را داشته باشد.

اگر می خواهید که با یک اصول ساده و راحت چیدمان دکوراسیون داخلی خانه های خود را در بهترین حالت ممکن با دردسر کمتر انجام دهید چند اصل ساده را برای شما معرفی می کنیم که می توانید آن را در هنگام چیدمان برای داشتن بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی پیاده سازی کنید.

درواقع اگر شما موارد و اصول ساده زیر را برای چیدمان دکوراسیون های خود اجرایی کنید متوجه خواهید شد که شما هم می توانید سلیقه و ایده های هنری تان را به راحتی عملی کنید و اصلا کار سخت و مشکلی نخواهد بود.

در اینجا می خواهیم به طور مفصل در مورد محل قرارگیری تجهیزات صحبت کنیم و به نظر می رسد در این مورد حرف های زیادی برای گفتن داریم. در میان همه توصیه‌ها، عکس‌ها و مطالعات موردی، اطلاعاتی برای کشف وجود دارد که در نوع خود عالی هستند. این نکات مهم را برای تمرکز بر اصول چیدمان بخوانید:

اولویت عملکرد بر شکل

یکی از عوامل مهم در چیدمان اتاق، داشتن درک و تفکر در مورد چیدمان در استفاده از فضا است. به عنوان مثال، اگر دو مبل را در روبه روی هم قرار دهید و بخواهید تقارن را ایجاد کنید عالی است، اما باید توجه کنید که اولین کاری که پس از نشستن روی مبل انجام می دهید چه کاری است؟ درواقع اگر پس از نشستن بخواهید تلویزیون را روشن کنید و به تماشای برنامه های تلویزیونی بپردازید، قطعا نمی تواند برای شما چیدمانی اصولی باشد. چیدمان به شما می گوید که اولین اقدام بررسی عملکردها برای قرار گیری وسایل و اثاثیه است. دور و نزدیک بودن وسایل که چقدر دسترسی به آنها نیاز است را می بایست در اصل مهم چیدمان در نظر داشته باشید.

یک نقطه مرکزی انتخاب کنید

تعین کردن یک نقطه از فضای اتاق بعنوان نقطه مرکزی که قرار است چیدمان دکوراسیون آن را انجام دهید به شما در چیدمان اصولی کمک می کنند. این نقاط مرکزی می تواند پنجره، شومینه، کتابخانه یا هر موردی دیگری باشد. این نقاط مرکزی به شما کمک می کند تا نقطه ای برای شروع چیدمان داشته باشید و از آنجا همانند نقشه ای برای پیاده سازی خلاقیت ها و هنرهای چیدمان در دکوراسیون های داخلی می باشد. این سرنخ ها ادامه دادن کار را برای شما آسان می کنند و در این حالت شما می بایست اثاثیه خود را دور آن بچینید.

مبلمان را به دیوارها نچسبانید

امروزه در تمامی خانه ها مبلمان و صندلی ها را می بینیم که جزیی از دک.راسیون های داخلی شده اند. مبلمان ها نسبت به سایر اجزای دکوراسیون با فضا هماهنگ می شوند. در هنگام چیدمان مبلمان، لازم است که مبل ها را به دیوارها نچسبانید و فضایی برای گذاشتن فاصله بین مبل و دیوار ایجاد کنید.

اگر فضای اتاق یا محل پیاده سازی دکوراسیون شما بزرگتر بود و شما می توانستید که مبل ها را در وسط قرار دهید این نوع چیدمان دکوراسیون داخلی بسیار عالی خواهد بود.

اگر فضایی که برای پیاده سازی بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی داشتید، می توانید فصله ی دیوارها با مبلمان را روی 30 سانتیمتر قرار دهید که باعث می شود فضای کوچک و محدود شما بزرگتر به چشم بیایید و در اصطلاح دلباز تر باشد.

محلی برای صحبت کردن در دکوراسیون داشته باشید

منظورمان این است که در چیدمان دکوراسیون داخلی خود مبلمان یا صندلی ها را بگونه ای قرار دهید که افراد برای صحبت کردن لازم نباشد فریاد بزنند و یا گردن خود را به سمت مخاطب صحبت شان بکشنانند.

نیاز نیست که مبلمان را بصورت مستقیم روبروی هم قرار دهید همین که در فاصله ای نزدیک به هم قرار داشته باشند تا محفل گفتگویی راحت را فراهم کند کافی است.

ممکن است اتاق شما آنقدر بزرگ باشد که بتوانید چندین فضا برای صحبت کردن فراهم کنید که می توانید همین کار را با چندین فضای مجزا اما متقارن به موقعیت یکدیگر  ایجاد کنید.       

افق دید را خالی نگه دارید

افق دید در دکوراسیون همان محل های ورود و خروج یا پنجره ها می باشند که می بایست از موراد اضافی بر سر راه آن ها اجتناب کرد. البته منظور ما این نیست که شما از وسایل کمتری استفاده کنید چون هر چقدر که  ابزار دکوراسیون شما کمتر باشد قطعا محیطی خسته کننده را فراهم می کند.

تعادل کلیدی برای بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی است

مهم ترین اصل کلیدی در دکوراسیون برقراری تعادل در بین اجزای دکوراسیون می باشد. در پارامتر تعادل لازم است که هم اندازه و ارتفاع را مد نظر داتشه باشید و هم محل قرار گیری اثاثیه را در نظر داشته باشید. در مورد تعادل حتما توجه داشته باشید که وسایلی که از نظر اندازه با هم نا هماهنگ هستند را در یک گوشه از فضا بر روی هم انباشته نکنید، چون باعث بر هم زدن تعادل محیط می شود و همین امر در بحث فنگ شویی دکوراسیون موجب راکد ماندن انرژی و در نهایت باعث ایجاد شلختگی می شود.

اشکال هندسی در بحث تعادل چیدمان دکوراسیون خیلی مهم و حیاتی هستند بطوریکه اگر صندلی های شما مستطیلی شکل هستند می توانید از میزهای دایره ای برای چیدمان بهتر برای فراهم کردن تعادل استفاده کنید.

 تقارن و تعادل زیبایی خاصی در چیدمان ها ایجاد می کند و مفهوم آن هم مثل هم بودن نیست که مثلا شما حتما از لامپ های بلند استفاده کنید بلکه می بایست تقارن کوتاه و بلند را در چیدمان بصری داشته باشید.

تغییر دادن چیدمان

گاهی افراد تصورشان آن است که تنها یک مدل چیدمان را می توان برای فضای مورد نظرشان پیاده سازی کرد. درواقع اینطور نیست شما می توانید با تغییر جای مبلمان، فرش، آینه ها، تلویزیون و سایر اجزا چیدمانی جدید تر داشته باشید که تمامی اصول و تعادل را در طراحی آن رعایت کرده باشید.

همه اصول چیدمان دکوراسیون بیان شده پایه و اساسی برای آسان ترین روش ممکن برای طراحی داخلی می باشد، که شما می توانید از آنها بعنوان یک راهنمای چیدمان اصولی استفاده کنید. شما می توانید اصول بیشتر را به موارد بالا اضافه کنید تا دک.راسیون شخصی تری برای خود ایجاد کنید.

زیباترین چیدمان منزل

قطعا و یقینا زیباترین چیدمان منزل مربوط به مواردی است که طبق اصول با رعایت اصل تعادل و تقارن باشد. شما زیباترین مدهای لباس را هنگامی می بینید که در آنها تعادل بین رنگ ها و مدل ها و اندازه ها دارند. در بحث دکوراسیون نیز زیباترین ها مربوط به چیدمان هایی است که اصل تعادل را رعایت کرده اند و با توجه به فضای محیط در دسترس نسبت به کوچیکی یا بزرگ بودنش و همچنین با در نظر گرفتن معماری ساخت آن چیدمان عالی را پیاده کرده باشند.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

قلب واقعی در هر خانه ای، آشپزخانه می باشد که لازم است در مورد دکوراسیون آن توجه کامل را قرار دهید چرا که سزاوار توجه است. از روی میز کار آشپزخانه گرفته تا میز غذا خوری هر عنصر آن می بایست درست چیده شود.

نقشه چیدمان در آشپزخانه

برای آنکه بتوانید چیدمان وسایل آشپزخانه را راحت انجام دهید بهتر است یک مثلث را در نظر داشته باشید و روی هر کدام از این راس ها یک بخش کلی را در نظر بگیرید. اگر یک آشپزخانه را سه قسمت کنید قطعا یک بخش مربوط به پخت و پز غذا می شود و یک بخش دیگر به شستشو مربوط می شود و بخش سوم و نهایی به مواد غذایی مربوط می شود. شما با این نقشه کلی می توانید هر نوع سبکی را برای چیدمان دکوراسیون خود انجام دهید که هم منظم و مرتب باشد و هم شیک و عالی باشد.

بخش مهم در دکوراسیون آشپزخانه مربوط به انتخاب کابینت ها می باشد چرا که کابینت های هر آشپزخانه ای اولین عنصری هستند که در دید عموم قرار می گیرد و جذابیت دکوراسیون را تحت تاثیر قرار می دهد.

همانطور که می دانید کابینت هایی زیادی متناسب با هر سلیقه و دکوراسیون در بازار موجود می باشند اما انتخاب بهترین که متناسب با فاکتورهای شما باشد کار آسانی نخواهد بود.

هنگامی که فضای آشپزخانه شما بزرگ و یا متوسط باشد شما راحت تر می توانید بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی را برای آن پیاده سازی کنید. اما هنگامی که فضا و مساحت آشپزخانه شما کوچک باشد نیاز است تا دقت بیشتری برای پیاده سازی نقشه دکوراسیون روی آن اعمال کرد. هماهنگی میزان پولی که شما دارید و می توانید متناسب با آن وسایل را تهیه کنید رابطه مستقیمی با مهارت طراحی و چیدمان دکوراسیون دارد، چون لازم است که پاسخگوی نیازهای شما باشد.

صفحه ای که امروزه روی کابینت قرار می گیرد بسیار مهم است چرا که همین خود بخش ضروری در چیدمان دکوراسیون آشپزخانه می باشد. شما می توانید متناسب با سبکی که برای چیدمان دکوراسیون خود انتخاب کرده اید این صفحه را از سنگ یا چوب و یا فلز و حتی پلاستیک انتخاب کنید.

چیدمان در بازسازی منزل قدیمی

بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی برای چیدمان در خانه های قدیمی بازسازی می باشد و بعد از نوسازی مجدد راحت تر و با دست باز تر می توانید بهترین سبک چیدمان را برای دکوراسیون اعمال کنید.

آیا  شما هم عاشق خانه ای قدیمی که متعلق به سالهای گذشته است ؟ ما نمی توانیم شما را از این احساس و ذوق منصرف کنیم، چون این نوع خانه ها جذابیت فوق العاده عالی دارند. خانه های قدیمی با سقف‌های نسبتاً بلند و قالب‌بندی‌های هنرمندانه ای که احساس و حس زیادی به اتاق‌ها می دهد، همیشه جلب توجه می کنند.

اگر زیبایی و شگفتی این خانه ها شما را فریفته کرده است،لازم است که تمام امکانات رفاهی مدرن را نیز در آنها بازسازی کنید. البته بازسازی می تواند حالت مرمت کردن و بازگشت به همان سبک قدیمی باشد و هم می تواند تغییرات اساسی و پایه ای برای تبدیل شدن به سبکی جدیدتر و نو باشد.

اگر می خواهید که بهترین نمونه طراحی دکوراسیون خانه های قدیمی را داشته باشید لازم است که علم آن را به همراه مهارت چیدمان دکوراسیون را داشته باشید تا بتوانید از این طریق به جلوه های آن اضافه کنید.

چیدمان منزل شیک

هر چیزی می تواند شیک شود و شیک مانند کلاس است، چیزی ملموس و کاملاً قابل تعریف نیست. افراد و یا شرکت هایی که برای طراحی دکوراسیون ها فعالیت می کنند اغلب معتقد هستند که چیدمان و طراحی دکوراسیون اغلب بازتاب سلیقه ی افراد بر محوریت علاقه ها و همچنین رنگ های مورد علاقه افراد ساکن در خانه و یا ساختمان می باشد. این شخصی بودن بخش دکوراسیون با اصول علمی پیدمان دکوراسیون ها تلفیق شده و طراحی دکوراسیون را ایجاد می کند.

بنابراین چیدمان منزل شیک زمانی برای یک خانه میسر می شود که رنگ ها و طرح های مورد علاقه ساکنین در آن رعایت شود و بهترین نموه طراحی دکوراسیون داخلی برای آن طرح می شود. در نتیجه همیشه دکوراسیون ها شیک و جذاب هستند اما هنگامی که با سلیقه ساکنین همراه باشد قطعا انرژی آن برای ایجاد زیبایی بیشتر خواهد شد و در نهایت رضایت را به همراه خواهد داشت.

ترفند چیدمان منزل

ترفند های ثابت و خاصی برای چیدمان منزل جهت اجرای انواع دکوراسیون ها وجود ندارد و تنها نکاتی در این مورد هستند که اگر شما آنها را در هنگام چیدمان دکوراسیون های خود بکار ببرید برای شما بعنوان ترفندهای کاربردی عمل می کنند.

با آنکه اگر  از افراد بپرسید کدام بخش خانه خود را دوست دارید پاسخی که می شنوید آن است که همه ی قسمت های خانه مورد علاقه آنها است، اما همیشه افراد یک بخش را بصورت عمیق تر دوست دارند. برای بعضی ها آشپزخانه می باشد برای بعضی دیگر اتاق خواب و یا سایر قسمت های دیگر می باشد. دلیل افراد برای انتخاب بخش مورد علاقه شان از خانه می تواند اعمال اصول فنگشویی برای چیدن آن باشد. اصول فنگشویی باعث به جریان افتادن انرژی و تعادل در بخش های مختلف خانه با بکارگیری دکوراسیون می باشد.

 با توجه به توضیحات گفته شده ترفندی کلیدی که می توان از آن استنباط کرد از بخش مورد علاقه خانه شروع کنید و سعی تان آن باشد که چیدمان در هارمونی قرارگیری با نظم و انضباط باشند. البته هماهنگی بین رنگ و هندسی اشکال نیز کمک به زیباتر شدن و چیدمانی شیک خواهد شد.

در مورد اتاق خواب لازم است توجه داشته باشید که، اتاق خواب یک فضای کاملاً مشخص در یک خانه است. خصوصی و صمیمی است که باید منعکس کننده شخصیت ، بزرگسال یا کودک باشد، بدون اینکه لزوماً با سبک بقیه خانه مطابقت داشته باشد. همه چیز برای دکوراسیون اتاق مجاز است، فقط اجازه دهید خلاقیت شما در طراحی دکوراسیون صحبت کند.

چیدمان منزل ساده

دکوراسیون های ساده قطعا به دکوراسیون هایی بدون ابزار و وسایل گفته نمی شود بلکه به طرح هایی گفته می شود که ساده تر و به دور از تجملات باشند. راه های مختلفی وجود دارد که می توانید دکوراسیون خود را ساده کنید و شما فقط باید خلاق باشید و کمی خوش سلیقه با احساس هنری باشید.

البته ایده این است که دکوراسیون داخلی خود را شخصی سازی کنید تا بدیع ترین سبک ممکن را داشته باشید. برای ایجاد الگوهای هندسی و ایجاد سبکی اختصاصی، از انباشتگی وسایل دکوری و غیر دکوری دوری کنید و همیشه سعی کنید اگر خواهان چیدمان و دکوراسیون ساده برای خانه خودتان هستید صداقت و سادگی را در انتخاب و کاربرد وسایل تان داشته باشید.

دکوراسیون داخلی کلاسیک

در دکوراسیون های داخلی که از سبک های کلاسیک پیروی می کنند از خصوصیاتشان آن است که رنگ های ساده و ترکیبی از سرد و گرم و رنگ طلایی در طراحی های خود دارند. در اتاق هایی که از سبک کلاسیک برای دکوراسیون آنها استفاده شده است با  فضایی آرام، دنج و رمانتیک روبرو خواهید بود.

10 نکته برای داشتن دکوراسیونی زیبا و بدون هزینه

آیا آرزوی خانه ای زیباتر و مجلل را دارید؟ تنها نگرانی شما این است که بودجه ای برای خرید یک طراح داخلی نداریم! خوشبختانه، چند نکته ساده (و ارزان) برای زیباتر کردن خانه یا آپارتمان شما وجود دارد. برای یک بازسازی داخلی آسان و سریع آماده اید؟ پس شما به جای مناسب آمده اید! اینها ایده های ساده و مبتکرانه ای هستند که خانه شما را بهبود می بخشد. در اینجا 10 نکته تزئینی برای زیباتر کردن خانه خود بدون آسیب دیدن آورده شده است.

 آینه های قاب دار ارزان قیمت را به درهای کمد خود اضافه کنید

از پرده های ساده استفاده کنید

کابل های تلویزیون را محتاطانه پنهان کنید

از قفسه های زیبا برای تزئین پنجره بدون پرده استفاده کنید.

فرش خود را در جای مناسب اتاق و یا مرکز قرار دهید

یخچال خود را با نوار تزئینی بپوشانید

تلویزیون های دیواری را درون قاب قرار دهید

سقف خود را با رنگ دیگری رنگ آمیزی کنید

قاب کلیدهای برق را از طراحی های جدید انتخاب و تعویض کنید.

دیوارهای نیمه رنگ شده توهم سقف بلندتری را می دهد

نتیجه گیری:

دکوراتورها همیشه بر این باورند که چیدمان جذاب قطعا بازتابی از سلایق، علایق و رنگ های مورد علاقه ساکنان خانه است که با اصول علمی دکوراسیون ترکیب شده و محصولی ماندگار خلق می کند.

اگر به دنبال بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی برای خانه های خود هستید باید توجه داشته باشید که آراستن دکورتان علم موشکی نیست و نمی توانید باسرعت در یک ساعت سر و ته آن را روی هم آورد. با این حال، چند اشتباه وجود دارد که نباید در هنگام چیدمان دکوراسیون منزل طبق استانداردها رعایت کنید تا مرتکب اشتباه نشوید.

رنگ های زیاد، مواد مختلف زیاد، سبک های زیاد را با هم استفاده نکنید بلکه ایده بهتر این است که خانه ها را بیش از حد شلوغ نکنید تا خسته نشوید. به عنوان مثال، از رنگ‌های بسیار متفاوت روی دیوارها خودداری کنید، اما مراقب سبکی باشید که بیش از حد ظریف است! به یک نقطه روشنایی تکیه نکنید، منابع نور را پخش کنید. سعی کنید از انواع مختلف نور همانند لوسترها، چراغ های دیواری، چراغ های رومیزی استفاده کنید. در نهایت، به یاد داشته باشید که تسلیم ظاهر کل نشوید.

به خاطر داشته باشید که شیک بودن دکوراسیون یک اتاق بیشتر از یک سبک، یک جو است. پس باید مطمئن شوید که فضای کلی اتاق دلپذیر است. دکوراسیون شیک اغلب با ایده لوکس همراه است، نه لزوماً بر اساس قیمت مبلمان بلکه در طراحی نهایی دیده می شود چرا که یک دکوراسیون شیک تجربه راحتی و لذت را به صورت روزانه برای شما به ارمغان می آورد.

برای داشتن بهترین نمونه طراحی دکوراسیون داخلی باید فضا را تهویه کنیم. در واقع، اتاقی که مملو از ریزه کاری ها، یا اشیاء نامتجانس است، جلوه ای نامرتب می دهد و این به هم ریختگی مناسب و اصولی نیست.

در طراحی دکوراسیون داخلی بیشتر به صلیغه کارفرما و ایده پردازی طراحی بستگی دارد اما در حال حاضر همه دنبال یک کار متفاوت میگردند که با تمام طرح هایی که دیده اند متفاوت باشند ما پیشنهاد کار خاص را برای طراحی دکور خود را مخصوص میکنیم و متناسب با محیطی که دارند طراحی کرده و نسبت به پلن های موجود چیدمان را انجام میدهیم و این را برای تمام کسانی که این مقاله را مطالعه میکنند عنوان میکنیم کار متفاوت هم زمان و هم هزینه بیشتری را برای طراحی منزل خود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button