طراحی و ساخت ویلا دوبلکس

طراحی و ساخت ویلا دوبلکس

طراحی و ساخت ویلا دوبلکس یکی از ایده های محبوب و پرطرفدار برای داشتن یک ویلای لوکس و مجهز محسوب می شود که با اجرای آن ویلای شما از نمای منحصر به فرد و معماری جذابی برخوردار خواهید شد. البته این در صورتی است که یک تیم حرفه ای و متخصص مسئولیت طراحی و اجرای آن را برعهده داشته باشند. به طور کلی طراحی ویلاهای دوبلکس به گونه ای هستند که در دو طبقه ساخته می شوند اما این دو طبقه دارای سازه ای یکپارچه و در ارتباط با هم هستند.

طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس


اگر به دنبال دیدن نمونه های طراحی شده ویلا دوبلکس هستید اینجا کلیک کنید و نمونه های طراحی شده را مشاهده کنید


به این صورت که با یکسری پله از هم جدا شده و از نمای خارجی ویلا نیز قابل مشاهده خواهند بود. در واقع این طراحی داخلی ویلا است که باعث تمایز ویلاهای دوبلکس از ویلاهای معمولی شده و القاکننده مدرنیته و طراحی لوکس امروزی می باشد. البته هزینه های لازم جهت اجرای چنین سبکی، تحت تاثیر نوع طراحی و متریال به کار رفته در آن نیز متغیر خواهد بود. اما با این حال بسیاری از کارفرمایان علاقمند به اجرای چنین طرحی برای ویلای در دست ساخت خود می باشند.
به همین جهت فرصت را مناسب دیدیم تا در ادامه این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد طراحی ویلا دوبلکس ارائه نموده و در رابطه با اصول مهم اجرای آن صحبت کنیم.

هزینه ساخت ویلا دوبلکس

معمولا بیشتر افراد ترجیح می دهند ویلای شخصی‌ خود را طبق سبک های مدرن و خاص و با چشم اندازی جذاب و مرتفع، طراحی کنند. و بیشتر برای ساخت هزینه ساخت ویلا دوبلکس برایشان مهم است و دوست دارند بدانند که با بوجه ای که دارند می توانند هزینه ساخت خانه دوبلکس خود را انجام دهند و یا باید به صورت مرحله مرحله انجام دهند

هزینه ساخت ویلا دوبلکس هر ساله بر اساس تغییر قیمت مصالح ساختمان تغییر میکند و این قیمت برای ساخت با مصالح متوسط است و هر چه متریال لوکس و زیباتر باشد قیمت آن تغییر میکند باید در ساخت ویلا این را در نظر گرفت فونداسیون و اسکلت سازه در تعیین قیمت تفاوتی ندارد بیشتر در متریال نازک کاری هزینه ها تغییر میکند

این ویژگی ها را می توان در ویلاهایی با طراحی دوبلکس مشاهده نمود و در واقع منظره فوق العاده و معماری لوکس این قبیل ویلاها است که موجب گردیده علاوه بر تمایل بالای کارفرمایان به ساخت ویلای دوبلکس باشد البته به این نکته هم باید اشاره داشت که هزینه ساخت ویلا دوبلکس از ساخت ویلا فلت بیشتر است، افرادی هم که برای گذران تعطیلات خود قصد اجاره ویلا به صورت کوتاه مدت دارند به دنبال ویلای دوبلکس هستند.


نکته بعدی اینکه هزینه ساخت یک ویلای دوبلکس در مقایسه با ویلاهای چند طبقه از نظر هزینه های مورد نیاز جهت طراحی، اجرا و حتی خرید زمین، بسیار مقرون به صرفه و مناسب تر خواهد بود. ضمن آنکه کاربری این قبیل ویلاها برای اقامت خانواده ها نیز بیشتر بوده و می توان از جمله دلایلی که ویلاهای دوبلکس در بین پروژه های ویلا سازی دارای بیشترین طرح و نقشه هستند را همین تجربه و حس خوب ساکنین دانست.
از نقطه نظر سرمایه گذاری نیز هزینه ساخت ویلا دوبلکس در مقایسه با ویلای همکف، آینده دارتر بوده و براساس آمار موجود، درصد تقاضای افراد برای ساخت، خرید و اجاره آنها بیشتر می باشد.

ویژگی های و مزایای ویلا دوبلکس

ویلاهایی که به صورت دوبلکس طراحی و ساخته می شوند، دارای ویژگی های متنوع و متعددی هستند که در این بخش به طور اجمالی به برخی از شاخص ترین آنها اشاره خواهیم داشت:

• ساختار و سبک اجرایی
همانطور که پیش تر نیز صحبت شد، ویلای های دو طبقه که در یک واحد به صورت پیوسته و با ارتفاع معین طراحی شده اند و با استفاده از پله هایی با یکدیگر متصل هستند، ویلای دوبلکس گفته می شود. در واقع مسیر ارتباطی و محل رفت و آمد میان دو طبقه، طراحی پله هایی است که از ویژگی های اصلی و مهم برای این سبک طراحی ویلا به حساب می آید. ارتفاعی که برای سقف و کل ساختمان در نظر گرفته می شود، از مزایای دیگر ویلا دوبلکس که در اجرای پلان ویلای دوبلکس، حائز اهمیت بوده و نیازمند وجود فضای لازم جهت اجرای آن می باشد. درواقع از آنجا که دو طبقه این نوع ویلا، یک واحد است، ارتفاع مورد نیاز برای اجرای آن در مقایسه با یک سازه همکف بیشتر خواهد بود. بدیهی است که ارتفاع استاندارد برای طراحی ویلا دوبلکس به اندازه یک ساختمان دو طبقه می باشد.

• نوع معماری و طراحی داخلی
یکی دیگر از مزایای ویلای دوبلکس را از سایر طراحی ها متمایز می کند، نقشه و معماری آن است که باعث ایجاد فضای بیشتری برای ساکنین خواهد شد. در واقع این سبک طراحی برای اقامت گروهی و چندین خانواده باهم و یا جایگیر کردن مقداری زیادی اثاثیه منزل، کاملا مطلوب و مناسب است. در ویلاهای دوبلکس، طراحی و معماری به این صورت می باشد که اغلب، سالن و آشپزخانه در طبقه اول و اتاق های خواب به همراه حمام و سرویس بهداشتی در طبقه بالا قرار گرفته اند. به این ترتیب علاوه بر آنکه سروصدای محیط در هنگام استراحت به قسمت بالایی ویلا منتقل نمی شود، یک فضای راحت و خصوصی نیز برای افرادی که از این اتاق ها استفاده می کنند، ایجاد می گردد.

• استفاده بهتر از فضای ویلا
در طراحی ویلا دوبلکس این امکان وجود دارد که برای استفاده بهتر از فضا، در طبقه بالایی یک طراحی باز و وسیع را به عنوان تی وی روم در نظر بگیرید. به این صورت افرادی که قصد مشاهده برنامه های مورد علاقه خود را دارند به راحتی می توانند در محیطی به دور از شلوغی از تلویزیون استفاده کنند. سایر افراد هم در فضای سالن این فرصت را دارند که از دورهمی و صحبت با یکدیگر لذت ببرند. همچنین یک ایده دیگری که برای اجرا در طبقه دوم ویلا جذاب و کاربردی باشد، طراحی یک تراس رو به محوطه ویلا و طبیعت زیبای ویلا قرار دارد. همچنین در نظر گرفتن برخی امکانات روی تراس مانند باربیکیو به همراه چیدن میز و صندلی برای تماشای منظره و نمای روبرو، به وجود آورنده لحظات خاطره انگیز خواهد بود.

طراحی ویلاهای دوبلکس

معمولا اصول ثابت و مشخصی برای طراحی ویلا دوبلکس وجود دارد و شرکت های دارای تجربه و سابقه لازم در این زمینه، به تمامی این اصول واقف هستند. البته با توجه به تفاوت در نوع طراحی و سلیقه کارفرما جهت اجرای بخش های مختلف، بدیهی است که این اصول در برخی جزئیات متغیر باشند. اما با این حال رعایت تمام موارد کلی برای طراحی و ساخت یک ویلای دوبلکس شیک و مدرن الزامی خواهد بود. به طوری که احساس آرامش و راحتی در یک فضای مفرح و زیبا را با ورود به ویلا تجربه کرده و از آن لذت ببرید. به همین دلیل در ادامه این بخش، به بررسی و تشریح برخی نکات مهم خواهیم پرداخت که با رعایت آنها طراحی ویلای دوبلکس به شکلی کامل، دقیق و فوق العاده به انجام خواهد رسید.

توجه به جهات جغرافیایی

برای صرفه جویی در بحث انرژی و استفاده از نور طبیعی، بدون شک شمالی بودن طراحی ویلا دوبلکس بسیار تاثیرگذار می باشد و علاوه بر نما، طراحی داخلی نیز جلوه بهتر و زیباتری خواهد داشت. چراکه با طلوع خورشید، می توان ضمن بهره مندی از نور آفتاب و کاهش مصرف انرژی، ویوی زیبایی را نیز برای ویلا فراهم نمود. البته برای جلوگیری از شدت نور در ساعاتی از روز، بایستی سایبان هایی را برای بخش های شمالی و جنوبی ویلا در نظر گرفت. البته این شرایط در زمستان بسیار مطلوب خواهد بود و می توان از حداکثر این نور در ویلا استفاده کرد.

استفاده از دیوارهای شیشه ای
برای بهره مندی از نور طبیعی در طراحی ویلا دوبلکس که در بخش قبل به آن اشاره کردیم، استفاده از دیوارهای شیشه ای می تواند راهکار مناسبی باشد. این دیوارها علاوه بر آنکه یک فاکتور موثر و ارزشمند در زیبایی و نمای مدرن ویلا محسوب می شوند، کمک می کنند که از تابش مستقیم نور آفتاب حداکثر استفاده را ببرید. اگرچه برای اجرای چنین ایده ای، توجه به اقلیم آب و هوایی و همچنین جهات جغرافیایی ویلا بسیار با اهمیت است، اما شما می توانید طبق نظرات کارشناسی طراح، این ایده را در صورت امکان پیاده کنید. حتی اگر قصد بازسازی و یا تغییر در دکوراسیون داخلی ویلای خود را داشته باشید نیز می توانید از بازشوهایی شیشه ای در بخش هایی از ساختمان استفاده کرده و به این وسیله نور طبیعی را به محیط خود وارد کنید.

رعایت اندازه فضاها در طراحی
پیش تر نیز به این موضوع پرداخته شد که وسعت فضاها و ارتفاع سقف در طراحی ویلا دوبلکس با سایر ویلاها و ساختمان ها متفاوت است. همچنین هیچ محدودیتی برای دریافت نور در ویلاهای دوبلکس وجود ندارد. در حالی که، طراحی های آپارتمانی از این نظر و جنبه های دیگر، دارای محدودیت هستند. بنابراین بهتر است در طراحی ویلای دوبلکس از سبک های آپارتمانی خودداری کرده و بیشترین استفاده را برای ایجاد فضاهای وسیع با چشم اندازهای بی نظیر داشته باشید. چراکه در طراحی سبک های مدرن و دوبلکس برای ویلا، این فرصت و امکان وجود دارد که اندازه فضا به دلخواه شما تعیین گردد. به این صورت می توانید مطابق با سلیقه و سبک مورد نظر، نسبت به پیاده سازی هر نوع ایده برای فضای داخلی ویلای خود اقدام نمائید.

مثلا در صورتی که علاقمند به فضاهای بزرگ هستید و یا اینکه به صورت دسته جمعی در ویلا اقامت دارید، می توانید یک سالن بسیار وسیع و دلباز را در طراحی ویلای خود بگنجانید. ولی در شرایطی که به جداسازی فضاها، تمایل داشته باشید به جای یک سالن بزرگ می توانید دو یا چند سالن با ابعاد کوچکتر را برای نشیمن ویلا در نظر بگیرید. البته یکی از اصول مهم در طراحی ویلا دوبلکس ، رعایت اندازه فضاها و ارتباط مناسب آنها با یکدیگر است. بنابراین پس از سالن، نوع جایگیری اتاق ها و آشپزخانه نیز در درجه بالای اهمیت قرار داشته به طوری که دسترسی لازم به تمام قسمت های داخلی داشته باشند.

جانمایی صحیح پله های ویلا
یکی دیگر از اصول مهم و طلایی در طراحی ویلا دوبلکس نوع جانمایی پله ها و انتخاب بهترین محل برای قرارگیری آنها است. چراکه دیده شده که گاهأ در اثر بی توجهی به این موضوع و پس از اتمام مراحل اجرایی و ساخت ویلا، مجددأ تصمیم به تغییر محل پله ها گرفته شده است. از جمله این نکات که باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرند، عدم اشغال فضا توسط پله ها، مسدود نکردن ورود نور به محیط و همچنین دسترسی راحت به سایر قسمت ها از پایین و بالای پله ها می باشد.

ارتفاع سقف ویلا
در رابطه با ارتفاع سقف ویلای دوبلکس در این مطلب بارها صحبت شد، چراکه به نوبه خود یک مولفه بسیار مهم در طراحی این سبک ویلاها بوده که سایر اجزا و بخش های دیگر سازه تحت تاثیر آن قرار دارند. بنابراین حتی اگر بهترین طراحی را برای فضای داخلی ویلای خود در نظر بگیرید اما ارتفاع سقف از استانداردهای لازم برای یک ویلای دوبلکس برخوردار نباشد، تمامی زحمات و هزینه های شما از بین خواهد رفت. درواقع زمانی می توان طراحی ویلا دوبلکس را صحیح، بی نقص و ایده آل دانست که در کنار رعایت تمام اصول برای سایر قسمت ها، سقف نیز به شکل درست و طبق قاعده طراحی شده باشد. بنابراین توصیه می شود سقف ویلای خود را تا جای ممکن و حداکثر متراژی که در قوانین ساخت و ساز این ویلاها به آن اشاره شده، مرتفع و بلند در نظر بگیرید.

رعایت سادگی و پرهیز از طراحی شلوغ
معمولا برای طراحی ویلا دوبلکس اغلب سبک ها دارای کاربرد می باشند، اما سادگی و سبک های مدرن برای استفاده در این نوع فضاها، بیشتر جوابگو خواهد بود. بنابراین بهتر است از اجرای معماری های شلوغ با طرح های متنوع خودداری کنید. هرچقدر طراحی به کار رفته در ویلای دوبلکس شلوغ باشد، در طولانی مدت، خسته کننده بوده و آرامش ذهنی ساکنین را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

حرف آخر:

ساخت ویلا چه دوبلکس و چه یک طبقه باید صرف نظر از هزینه ای که دارد باید از مزایایی برخوردار باشند که در آن میخواهید زندگی کنید و نه این که ویلایی بسازید که دیگران آن را دوست دارند بر اساس آنچه خودتان راحت هستید و طرحی که خودتتان دوست دارید بسازید دلیل مهم این امر آن است خودتان میخواهید از آن لذت ببرید خودتان در آن احساس آرامش کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button