طراحی و ساخت ویلا

طراحی و ساخت ویلا از مجموعه مراحل متنوع و گسترده در راستای فراهم ساختن فضایی لوکس و زیبا تشکیل گردیده که بتواند آرامش ساکنین را تامین نماید. فرآیند ساخت ویلا را می توان پروسه ای زمانبر دانست که نیازمند صرف زمان، حوصله و هزینه کافی برای کسب نتایج دلخواه است به همین دلیل برخی افراد ترجیح می دهند که خود را درگیر ساخت و ساز و مشکلات آن نکرده و ویلاهای آماده که طراحی، نقشه، ساخت و حتی نمای مناسبی ندارند را خریداری کنند. در حالی که امروزه شرکت های زیادی به طور تخصصی در این زمینه فعالیت دارند و از متریال پیش ساخته برای اجرای سبک های مختلف ویلا بهره می برند به این ترتیب و با سپردن کار به کاردان، می توانید بدون اینکه خود را درگیر مراحل طراحی و ساخت ویلا کنید، پس از مدتی یک ویلای لوکس، مدرن و ایمن را طبق نظر و سلیقه خود تحویل بگیرید.

مراحل طراحی و ساخت ویلا

مراحلی که برای ساخت یک ویلا طی می شود، دربردارنده جزئیات فراوانی است که دقت به آنها از جانب تمامی عوامل مجری پروژه و حتی خود شما به عنوان کارفرما، حائز اهمیت می باشد. مثلا شما در ابتدا و اولین قدم می بایست تصویر دقیق و روشنی از آنچه در ذهن دارید را برای مشاوران مطرح نموده و تمامی نظرات خود را حتی در جزئی ترین قسمت ها به طور کامل بازگو نمائید نوع سبکی که مد نظر شماست فضای داخلی و محوطه ویلا همچنین نمای دلخواه و مواردی از این قبیل، اقداماتی هستند که در همان ابتدای مسیر ساخت ویلا بایستی توسط شما و با مشورت کارشناس مربوطه  مورد ارزیابی قرار بگیرند در این صورت طراح نیز به درستی می تواند هر آنچه مطابق خواست و سلیقه شما هست را ترسیم کند سایر مراحل طراحی و ساخت ویلا از قرار زیر می باشند:

انتخاب بهترین تیم اجرایی

پس از آنکه به یک کلیتی در رابطه با طراحی و سبک مورد نظر خود رسیدید، نوبت به انتخاب تیم اجرایی متبحر و با تجربه می رسد که بتواند پروژه را براساس بودجه و نیاز شما به انجام برساند. انتخاب یک اکیپ با تجربه، نقش موثری در کیفیت ساخت ویلا دارد. تیم اجرایی از ابتدای مسیر تا زمانی که ویلای شما آماده اسکان می شود همراه شما خواهد بود و تمامی مراحل و امور تحت تخصص و نظارت این افراد به اجرا در خواهد آمد. لذا دقت خود را در یافتن بهترین شرکت و تیم اجرایی برای صفر تا صد طراحی و ساخت ویلا به کار بسته تا در انتهای کار شاهد نتایج مطلوب و مورد انتظار باشید.

پس از انتخاب اکیپ مورد نظر برای ساخت ویلا و مطرح شدن خواسته های کارفرما، نوبت به طراحی و آماده سازی پلان ها، نماها، مقاطع و حتی طرح سه بعدی و کلی ویلا می رسد. البته اجرای این مرحله چندان که در این مطلب گفته می شود ساده به نظر نمی رسد و مستلزم اندازه گیری ها و بازدیدهای متعدد و دقیق است. توجه داشته باشید که در این مرحله نیز اگر هرگونه سوال و ابهامی در رابطه با طراحی و مراحل اجرایی ویلا وجود دارد با تیم معمار و طراح خود مطرح نموده تا هر دو طرف ذهنیتی روشن و واضح داشته باشند.

 

طراحی فضای داخلی ویلا

یکی دیگر از مراحل مهم در ساخت یک ویلا، طراحی فضای داخلی است که می بایست علاوه بر داشتن تمامی فاکتورهای موثر در زیبایی و راحتی، متناسب و هماهنگ با سبک کلی معماری بنا نیز باشد شاید بتوان یکی از امتیازات مهم سپردن طراحی و ساخت ویلا را به گروه های و سازندگان متخصص، سرعت اجرای کار پیروی از سبک انتخابی و همچنین عملکرد هماهنگ و همسوی اکیپ های مختلف اجرایی با یکدیگر دانست. به طوری که طراحان داخلی نیز با اطلاع از نظر کارفرما و سبک معماری، به خوبی می توانند طرح مورد نظر را از کانسپت دیزاین گرفته تا فراهم نمودن مصالح و وسایل مورد نیاز به انجام برسانند.

اجرای دکوراسیون داخلی ویلا

دکور فضای داخلی به معنای پایان مراحل فنی و اجرایی بوده و اینکه طرح کلی و نهایی شده ویلا به تایید کارفرما رسیده است. در این مرحله نوبت به تجهیز فضای داخلی ویلا می رسد که شامل جزئیات بیشتری در مقایسه با سایر مراحل می باشد. برای این بخش از طراحی و ساخت ویلا نیز وجود یک گروه متخصص مورد نیاز است که مسئولیت دیزاین و فراهم سازی لوازم مربوطه را بر عهده دارند. درواقع از آنجا که هدف اصلی و مهم ساخت ویلا، ایجاد آسایش و راحتی افراد است لذا تیمی که برای طراحی دکوراسیون داخلی اعزام می شود با در نظر گرفتن خواست و سلیقه مشتری و همچنین تناسب و هارمونی با سبک انتخابی، اقدام دکوراسیون ویلا می کند.

نکات قابل توجه در طراحی و ساخت ویلا

  • همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، بیان ایده و خواسته های مشتری در طراحی، نقش مهمی در کسب رضایت نهایی دارد. بنابراین در بیان نظرات خود به طراح راحت باشید.
  • برای انتخاب بهترین شرکت طراح و سازنده، دقت زیادی به خرج داده و تحقیق کنید. اما پس از انتخاب، به آنها اعتماد داشته باشید.
  • سعی کنید بر روی نظرات خود ثابت بمانید. پس از تصمیم گیری در مراحل اولیه طراحی و ساخت ویلا و نهایی کردن انتخاب خود، نظرتان را تغییر ندهید. زیرا این کار برای شما از نظر وقت و هزینه، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.
  • اولویت بندی داشته باشید. به این معنی که انتخاب کنید متناسب با مقدار بودجه در اختیارتان، کدام فضاها برای شما با اهمیت تر هستند.
  • بررسی های کامل و دقیقی از سبک طراحی مورد نظر خود به عمل آورده تا در آینده پشیمان نشوید.

انواع سبک های طراحی ویلا

انتخاب سبک معماری نیز یکی دیگر از مراحل طراحی و ساخت ویلا است. این مرحله نیز کاملا متناسب با خواست و سلیقه کارفرما صورت می پذیرد و مستقیمأ به روحیات فرد و علاقه ای که به زندگی در یک محیط خاص دارد، مربوط می شود. مثلا ممکن است شما در یک محیط لوکس و لاکچری آرامش داشته باشید اما برخی افراد، ترجیح شان سبک هاب سنتی و کلاسیک باشد. در هر حال این مسئله کاملا به سلیقه شما باز می گردد.

در ادامه به برخی سبک های طراحی اشاره خواهیم داشت:

  • سبک مدرن

در سبک طراحی مدرن یا لاکچری، معمولا فضایی بزرگ، یکدست و دلباز مد نظر است و از سطوح یکپارچه و منسجم برای گستردگی نما در جهات مختلف بهره برده می شود. عناصر مهم بصری در این سبک، تعادل، توازن، تناسب، انسجام و استفاده از طیف رنگ هایی ملایم و چشم نواز است. ایده این سبک برگرفته از سادگی، حس تعلق، آرامش و خلوتی است و توجه آن بر روی خطوط و زوایا، می باشد. به همین دلیل در نمای کلی ویلاهای ساخته شده بر اساس این سبک، اشکال هندسی مربع و مستطیل به وضوح قابل مشاهده هستند. قرار گرفتن این فاکتورها و المان ها در طراحی و ساخت ویلا ، نمای آرامش بخشی را ایجاد می کند که هر بیننده ای از دیدن آن لذت می برد.

  • سبک کلاسیک

در ویلاهایی که به سبک کلاسیک طراحی می ‌شوند، المان هایی که نشان دهنده قدمت هستند مانند ابزارکاری، سازه ها، طاق و ستون های سنگی بیشتر به چشم می خورند این سبک شکوه اعتبار و عظمت را نشان می دهد و همواره بیانگر رتبه و جایگاه اجتماعی افراد بوده است. معمولا متریالی که برای نمای این سبک به کار برده می شود از تنوع چندانی برخوردار نبوده و سنگ، رایج ترین متریالی است که به این منظور استفاده می شود. همچنین رنگ‌ های خنثی مانند قهوه ای، طلایی، برنزی، سفید و مشکی که از نظر روانشناسی القاکننده حس فدرت، اعتماد، ظرافت و رسمیت است در این سبک طراحی و ساخت ویلا کاربرد گسترده تری دارد.

  • سبک تلفیقی

همانطور که از نام این سبک پیداست تلفیق و ترکیبی از دو سبک مدرن و کلاسیک بوده و ویژگی عمده آن، عدم استفاده از طرح های تکراری و خاص است. در این نوع طراحی که معمولا طبق نظر و سلیقه کارفرما و همچنین مشورت با کارشناس مربوطه، صورت می گیرد چیدمان برخی المان ها از دو سبک مدرن و کلاسیک است که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر یک ترکیب جدید و جذاب را به وجود می آورند. البته رعایت برخی نکات و جزئیات فنی در سبک تلفیقی برای پیشگیری از بروز برخی مشکلات بسیار حائز اهمیت است که معمولا توسط کارشناس مربوطه، مورد توجه واقع می شود. همانطور که اشاره شد این سبک نتیجه ای کاملا متفاوت از سایر سبک های مورد استفاده در طراحی و ساخت ویلا ارائه می دهد که علاقمندان خاص خود را نیز دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button