معرفی سازه ال اس اف LSF

در اين روش، ساخت سازه با استفاده از مقاطع سرد نورد شده  که از جنس آهن گالوانيزه مي باشد، انجام می گيرد. ابتدا مقاطع مورد نياز جهت ستونها (Stud) و تيرها و باد بندها و ساير اعضاي فرعي مطابق با يکی از آيين نامه های معتبر داخلی يا بين المللی همانند (AISI) تعيين می گردد، سپس مقطع مورد نياز به معادل آن براساس Cold form تبديل شده و ابعاد آن جهت ساخت به واحد توليد داده می شود.

اسکلت سازه های فولادی سبک (LSF) یكی از مناسب ترین سیستم های ساختمانی است كه امروزه در جهان مورداستفاده قرار می گیرد. اصلی ترین عامل در سازههای فولادی سبک، ورق مقاطع فولادی میباشد. مقاطع فولادی ال اس اف، مقاطع فلزی سرد نورد شده ای می باشند كه با استفاده از ورقهای فولادی و با استفاده از روش Roll Forming شكل دهی می شوند. داشتن ضخامت یكنواخت در عرض مقاطع و استفاده از روش Roll Forming برای ساخت آنهاست كه باعث میگردد، تولید مقاطع در حجم بسیار بالا و با كیفیت مناسب و یكنواخت انجام گیرد. سازه ال اس اف، سبک بوده و به راحتی قابل حمل می باشند.

بخشهای مختلف ساختمان را به راحتی می تواند با این مقاطع مونتاژ نمود. این عوامل باعث می گردد كه عملیات ساخت با این سیستم بسیار سریع باشد

استاندارد های سازه ال اس اف

اسکلت فـولادی سازه ال اس اف LSF، مطابـق با آييـن نامـه های 519، 2800 و مبـحـث شـشـم مقررات ملی ساختمان بارهای وارد بر ساختمان) ايـران بارگذاری، توسط نرم افزاری کامپيـوتری مختلف آناليـز و مطابق با مبحث دهم مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای ساختمانهای فولادی) و آيين نامه AISI (فولاد نورد سرد آمريکا) طراحی و ساخته می شود. اين قاب باربر قادر است کليه نيروهای مرده و زنده و نيروهای جانبی وارده به ساختمان يعنی باد و زلزله را کاملا تحمل کند.

در سازه ال اس اف مراحل کار ساخت سازه طبق نقشه های طراحی شده در کارخانه بـه کمک ماشين آلات تمـام اتـوماتيک صــورت مـي گـيرد، به دليل استفاده از روش هاي توليد صنعتی ساختمان دقت ساخت مقاطع و سوراخکاری بسيار زياد و زمان ساخت کوتاه بوده و اين عمل سبب مي شود رکود سرمايه کاهش يافته و در بازگشت سرمايه تسريع شود.

پس از این مرحله ساخـت قاب

 فولادی فوق الذکر و کنتـرل کيفـی آن، پوشـش های نما بر روی سازه قرار داده می شوند و اين پانل درون دستگاه پرس قرار داده می شود. در آخر فوم پلی يورتان تزريق می شود که ضمن ايجاد عايق حرارتی و صوتی، کل اين مجموعه را به صورت قطعه ای يکپارچه در می آورد.سقفهای کاذب نيز به روش ديوارها ساخته می شوند.

ساخت ویلا با سازه ال اس اف
پس از آماده شدن و کنترل کيفی کليه قطعات پيش ساخته ، اين قطعات بر اساس اصول استاندارد بسته بندی و به محل نصب ارسال می گردند. با استفاده از کلافهای افقی و اعضای قطری ديگر ، سيستم سازه ای سقف بصورت ديافراگم صلب درخواهد آمد، که اين خود يکی از ملزومات مقاومت سازه در برابر نيروهای زلزله می باشد . در مرحله بعدی سقفهای کاذب به خرپاها توسط پيچ اتصال می يابند پس از برپايي ساختمان ، درها و پنجره نصب می گردند.
سيـستـم تاسيـسـات الکتريکی بصورت سيم کشی روکار و در کانالهای PVC و در داخل المانهای سازه ای اجرا می شود که بر اساس مبحث سيزدهم مقررات ملی ساختمان (تاسيسات برقی) طراحی و کنترل می گردد . پس از اجرای لوله کشی ساختمان ، کفسازی اجرا می شود و بدين ترتيب ساختمان تکميل می گردد .

* در کليه مراحل توليد و اجرا ، موارد ايمنی بر اساس مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان (ايمنی و حفاظت کار در حين اجرا) و توسط ماموران ايمنی مجرب کنترل و اجرا می گردد.
سیستم سازه ای سبک ال اس اف (LSF)، یک سیستم سازه ای پیشرفته براي ديوار هاي باربر بر مبناي استاندارد هاي کانادا و استراليا ميباشدكه در انواع ساخت و سازها مانند ویلاها، خانه های ویلایی تک خانه وار و چندخانوار ، ساختمانهای
مسكونی و اداری تا سه طبقه، هتل ها و هتل آپارتمانها، ساختمانهای مدارس و دانشگاهی، رستورانها و …. دارای كاربرد می باشد. سیستم سازه های فولادی سبک (LSF) به راحتی می تواند بالاترین ضوابط استانداردهای مربوط به طراحی سازه، انرژی، مقاومت در برابر آتش و عملكرد صوتی رابرآورده نماید.

از حدود 25 سال قبل كدها و آئين‌نامه‌های خاصی برای طراحي سازه‌هاي LSF تدوين شده و در تمامي كشورهای پيشرفته دنيا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در حال حاضر كشورهاي آمريكا، كانادا، نيوزيلند، استراليا و … آئين‌نامه‌های خاص خودرا جهت طراحی و اجرای اين نوع ساختمان‌ها داشته و بكارگيری مي‌نمايند، چرا كه طراحی و تحليل اين نوع سازه‌ها با روش‌های معمول در طراحي سازه‌های فولادی متفاوت مي‌باشد. 
این سیستم با توجه به ایمنی _ اقتصادی _ طول عمر مفید آن و…. از اوايل دهه پنجاه ميلادي در امريكای شمالي ساخته شد و مورد توجه و استفاده قرار گرفت و. اين ساختمان ها طي چند سال به سمت اروپا گسترش يافت و هم اكنون با طي كردن سير تكميلي خود يكي از اصلي ترين روش هاي صنعتي سازي ساختمان در اروپا ،آمريكاي شمالي و آسياي جنوب شرقي به حساب مي آيد و اخیراْ حدود چند سال ميباشد كه وارد بازار ايران شده و به سایر سیستم های ساختمانی در ایران افزوده شده است و تعدادی کارخانه در ایران این مقاطع سرد رو تولید وعرضه می کند.

مقاوم در برابر زلزله و طوفان های شدید
با توجه به سبكي اين سازه ها و نسبت روی زلزله با وزن سازه ميتوان نتيجه گرفت كه مقدار بار زلزله اعمال شده بر روي اين ساختمان ها به مقدار قابل توجهي كمتر از سايز ساختمان هاي متداول است. همچنين احداث اين ساختمان ها در شهر هاي زلزله خيز دنيا از جمله ونكوور كانادا مؤيد استحكام اين سازه ها در برابر زلزله می باشد.
تجربه های قبلی در طوفانها و زلزله های گذشته نشان می دهد كه سازه های LSF ، دارای عملكرد بهتری در برابر بارهای زلزله و طوفان نسبت به سیستم های ساختمانی دیگر می باشند .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button