مقاومت سازه سبک ال اس اف

مقاومت سازه ال اس اف
اسکلت سازه سبک (LSF) به عنوان یک سیستم اقتصادی (مقاومت سازه ال اس اف) در برابر زلزله پیشنهاد شده است گرایش کارفرما ها برای استفاده از این سیستم به دلیل یک فرآیند کامل مدرن بوده است و یکی از سیستم هایی که در برابر بار جانبی در سازه های فولادی مقاومت می کند استفاده از بادبندها است. طراحی و اجرای اتصالات برای این مهاربندها توسط متخصصان این زمینه در نظر گرفته شده است.

سازه ال اس اف با استفاده از اعضای فولادی دیواره نازک برای اولین بار به عنوان یک عضو غیر سازه ای استفاده شد این سیستم در ابتدا در فضاهای داخلی ساختمانها استفاده می شد اما به تدریج به عنوان یک عضو باربر در سازه های ساختمان مورد استفاده قرار گرفت. برای حمایت از پایداری جانبی LSF روشهای مختلفی مانند سیستم های دیوار برشی و دهانه های مهاربندی شده با اتصالات فولادی مورب استفاده می شود.

جایگزینی سازه ال اس اف به جای بتونی

به تازگی تحقیقات در مورد LSF در سراسر جهان برای بررسی عملکرد سازه پروفیل های مختلف شکل یا ارزیابی قدرت لرزه ای انجام شده است سازه های فولادی (CFS) جایگزینی سبک و ارزان برای تکنیک های ساختمانی سنتی به ویژه برای ساختمانهای مسکونی کم ارتفاع یک یا دو طبقه ارائه می دهند

ساخت و ساز با استفاده از سازه ال اس اف شکل در چند سال گذشته در تمام کشورهای دنیا بسیار موفق بوده است ساختار آن با سازه های چوبی متفاوت است اگرچه دیوارهای CFS جدید نیستند و برای چندین دهه به عنوان پارتیشن های غیر سازه ای مورد استفاده قرار گرفته اند اما کاربرد آنها به عنوان اجزای اصلی سازه باربر نسبتاً جدید است.
در نتیجه دستورالعمل هایی که به طراحی لرزه ای سازه های CFS می پردازند هنوز به طور کامل توسعه نیافته اند و طراحی این سیستم ها هنوز به طور مفصل در استانداردهای ساختمان پوشش داده نشده است.

سهم بازار سازه ال اس اف

سهم بازار سیستم های سازه ال اس اف (LSF) طی دهه های گذشته عمدتاً در ساختمانهای مسکونی کم ارتفاع به دلیل مزایای آن مانند داشتن وزن کم و استحکام مکانیکی بالا افزایش یافته است. کاهش اختلال در محل و سرعت ساخت پتانسیل زیادی برای بازیافت و استفاده مجدد انعطاف پذیری معماری بالا برای اهداف مقاوم سازی پیش ساخته آسان ، امکان ساخت مدولار ؛ اقتصاد در حمل و نقل و جابجایی ؛ کیفیت برتر با کنترل تولید خارج از سایت و پایداری عالی شکل در صورت وجود رطوبت و مقاومت در برابر آسیب حشرات.


با این حال با توجه به هدایت حرارتی بالای فولاد و سبکی این نوع سازه اگر به خوبی طراحی و اجرا نشود ممکن است اشکالاتی نیز داشته باشد بنابراین به منظور به حداقل رساندن پل های حرارتی باید به پوشش ساختمان LSF توجه ویژه ای شود.
علاوه بر این با توجه به کاهش معمولی جرم حرارتی چندین استراتژی را می توان برای افزایش اینرسی حرارتی در نتیجه کاهش نوسانات دمای داخلی افزایش راحتی سرنشینان و افزایش بهره وری انرژی به کار گرفت.

توسعه پایدار و بهره وری انرژی دو مورد از دغدغه های مهم بشر امروزی هستند بنابراین تقاضا برای کاهش مصرف انرژی و استفاده از مواد سازگار با محیط زیست در حال افزایش است در حقیقت امروزه هیچ تردیدی در رابطه بین سوزاندن سوخت های فسیلی و در نتیجه انتشار دی اکسید کربن با تغییرات آب و هوایی به عنوان مثال: گرم شدن کره زمین و حوادث شدید آب و هوایی وجود ندارد.
ساختمانها در مقایسه با سایر بخشهای فعالیت پتانسیل عظیمی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای دارند بنابراین استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی و کاهش مصرف انرژی دو اولویت اصلی هستند که اینها چالش های اصلی قرن بیست و یکم برای کشورهای در حال ظهور و توسعه یافته است.


چندین جایگزین برای سازه های بتنی مسلح سنتی و ساختمانهای دیوار آجری پدید آمده است از جمله ساختمانهای سبک فولادی (LSF) با توجه به مزایای آن (اقتصادی ، کاربردی ، محیطی و غیره) سهم بازار سیستم ساخت و ساز LSF به طور قابل توجهی افزایش یافت عمدتا در ساختمانهای مسکونی کم ارتفاع و این نوع ساخت و ساز را جذاب تر و محبوب تر کرد.
برخی از این مزایا به شرح زیر است:
سازگاری بالای معماری کاهش وزن ؛ مقرون به صرفه بودن ؛ نسبتاً محکم نسبت به وزن ؛ نعوظ سریع در محل ؛ پایداری عالی شکل در صورت رطوبت ؛ آسان برای پیش ساخته ؛ و پتانسیل زیادی برای بازیافت و استفاده مجدد ، افزایش پایداری ساختمان.


در مورد پایداری انجام چرخه عمر ساختمان برای تعیین مقدار انرژی تجسم یافته و عملیاتی ضروری است. برای افزایش برچسب پایداری کاهش هر دو نوع انرژی ضروری است این فصل بر انرژی عملیاتی مربوط به بهبود رفتار حرارتی در عناصر یا اجزای LSF و بهره وری انرژی ساختمانهای LSF تمرکز دارد.

برخی از مزایای سیستم ساخت LSF ذکر شده است با این حال اگر در مرحله طراحی به درستی مورد بررسی قرار نگیرد سیستم ساخت LSF ممکن است دارای اشکالاتی باشد که می تواند رفتار حرارتی و بهره وری انرژی آن را جریمه کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button