هزینه ساخت ویلا چقدر است؟

هزینه ساخت ویلا چقدر است؟

هزینه ساخت ویلا به مجموعه عوامل متعدد و متنوعی بستگی دارد هزینه ساخت ویلا اغلب با توجه به انتظار کارفرما و میزان بودجه ای که در اختیار دارد، متفاوت می باشد. تصور عده ای بر این است که می توانند با برآورد هزینه ساخت یک خانه، هزینه های لازم برای احداث یک ویلا را نیز تخمین بزنند. اما این هزینه از یک مقدار شروع میگردد 5 میلیون تومان تا میانگین 8 میلیون تومان است البته این مقدار هزینه بیشتر در انتخاب نوع متریال و طراحی که برای ساخت ویلا انجام شده است متفاوت است شاید بتوان گفت بیشتر برای زیبایی و برند بودن ساختمان میباشد و این فقط به انتخاب کارفرما و طراح ویلا است

دکوراسیون داخلی و محوطه سازی ویلا

عامل اساسی در تغییر هزینه ساخت ویلا است اسکلت ساختمان می باشد، در حال حاضر از دو روش بتونی و سازه ال اس اف بیشتر استفاده می شود. این در حالی است که به لحاظ کاربری تفاوت این دو سازه، بررسی و مقایسه هزینه مورد نیاز جهت ساخت و تجهیز آنها امکانپذیر نیست. در ضمن میتوان این نکته را نیز اضافه کرد که ساخت و ساز هر یک از این سازه ها، استانداردهای خاص خود را دارد و برای اجرای آن از مصالح خاص خود استفاده میشود که موجب تفاوت در جنبه های مالی و اقتصادی آنها شده است.

 

به طور کلی از موقعیت زمین گرفته تا نوع طراحی و ساخت بنا، متریال مورد استفاده در عملیات اجرایی، دیزاین داخلی و محوطه سازی و همچنین امکانات جانبی و تفریحی را می توان از جمله فاکتورهایی دانست که در هزینه تمام شده برای ساخت یک ویلا تاثیرگذار می باشند. علاوه بر این موارد، برخی دیگر از مسائل از قبیل منطقه محل احداث ویلا، شرکت طراح و مجری پروژه، همچنین میزان دستمزد مقرر در قرارداد طراحان، مهندسین، استادکاران و کارگران نیز از دیگر پارامترهای تعیین کننده هزینه ساخت ویلا به شمار می روند. به طور حتم گنجاندن تمامی عوامل موثر در تخمین هزینه های ساخت ویلا کار چندان ساده ای نیست اما با این حال سعی داریم در این مقاله به ارزیابی صفر تا صد هزینه ساخت ویلا بپردازیم.

_ متوسط هزینه ساخت ویلا 

_ هزینه طراحی ویلا دوبلکس

_ مراحل ساخت ویلا

_ زمان ساخت ویلا

_ عوامل موثر در هزینه ساخت ویلا چگونه است

هزینه طراحی ویلا چگونه محاسبه می شود

سبک و نوع طراحی ویلا نیز از مجموعه عوامل موثر در هزینه های اجرایی پروژه می باشد. به طوری که سبک هایی که پر از ریزه کاری هستند و یا ایده های جدید و پیچیده ای که برای طراحی ویلا به کار برده می شوند، با هزینه های بیشتری نیز همراه خواهند بود. علاوه بر هزینه ای که بابت طراحی ویلا، پرداخت می کنید، نوع متریالی که مورد استفاده قرار می گیرند نیز متناسب با سبک طراحی، متفاوت می باشد. مثلا در طراحی های کلاسیک، مدرن و لاکچری که نیازمند به کارگیری مواد اولیه گرانقیمت و سنگین می باشند، بدیهی است که مبالغ بیشتری نیز برای تهیه و اجرای آن پرداخت خواهد شد. هزینه ساخت ویلا در بناهایی که در طراحی آنها از احجام و طرح های خاص و پیچیده یا متریال منحصر به فرد مانند چوب استفاده زیادی شده نیز طبعأ بالاتر خواهد بود. علاوه بر آن نوع سقف و تنوع متریال یا عایق مورد استفاده برای آن که متناسب با اقلیم منطقه نیز باشد از مواردی به حساب می آید که در محاسبات ساخت ویلا تاثیر عمده ای داشته و لحاظ می گردد.

عوامل تاثیر گذار در قیمت ساخت ویلا

تعداد طبقات ویلا
یکی از فاکتورهای مهم در تخمین مبالغ مورد نیاز برای ساخت ویلا، متراژ بنا و تعداد طبقات آن می باشد. بدیهی است هرچه ارتفاع یک سازه بلندتر باشد، متریال و امکانات مورد نیاز برای استفاده از آن نیز بیشتر بوده و نقش مستقیم در هزینه ها دارد. به عنوان مثال طراحی ویلای فلت در مقایسه با ویلاهایی با تعداد طبقات بیشتر کمتر هزینه دارد در ویلاهای دوبلکس و تریپلکس هزینه بیشتر دارد و طراحی آن هم متفاوت می باشد و علاوه بر آنکه به ازای هر طبقه، شاهد افزایش هزینه ساخت ویلا هستیم، از صرف مبالغی جهت تهیه آسانسور یا پله ها و مصالح نوع اسکلت و نمای ساختمان هم افزایش قیمت داریم

هزینه اسکلت بتونی در ساخت ویلا
بخش مهم و اصلی در ساخت ویلا، مرحله اسکلت بندی و انتخاب نوع سازه است. این بخش را می توان یکی از پرهزینه ترین مراحل در پروژه های ساختمان سازی دانست. در واقع پس از تصمیم گیری درباره تعداد طبقات ویلا، نوبت به اصلی ترین مرحله در عملیات اجرایی می رسد که اسکلت سازه است. توجه داشته باشید که هزینه ساخت اسکلت فلزی به دلیل حجم بالای آهن به کار رفته در آن بیشتر از ساخت اسکلت بتنی خواهد بود. علاوه بر آن، با توجه به رطوبت موجود در هوای مناطق شمالی کشور، بهتر است به جای استفاده از سازه فلزی که نیازمند توجه و هزینه بالایی برای نگهداری از آن می باشد، از اسکلت بتنی استفاده شود که تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش هزینه ساخت ویلا دارد.

زمان ساخت ویلا

ساده ترین توضیحی که برای تمام کسانی که میخواهند بدانند چقدر زمان می برد تا یک ویلا ساخته شود می توان گفت ساخت ویلا میانگین بین 3 الی 8 ماه زمان میبرد البته این هم به عوامل مختلفی بستگی دارد:

• نوع اسکلتی که برای ساخت انتخاب میکنید
• طراحی ویلا و نوع خاص نمای ویلا و داخل ساختمان
• استفاده از متریال نمای ویلا
• فصل شروع ساخت ویلا

• تغییرات در پلان و طراحی ویلا

هزینه ساخت ویلا

مراحل ساخت ویلا

مهمترین مرحله ای که دربردانده هزینه های متنوع و فراوانی است، مربوط می شود به عملیات ساخت و ساز ویلا که خود از بخش ها و مراحل مختلفی تشکیل می گردد و در ادامه به بررسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت:

مرحله سفت کاری
این مرحله خود از جزئیات کاری فراوانی تشکیل شده که شامل اجرای سقف، دیوارها، پله ‌ها و کف می باشد. آنچه باعث تغییر در هزینه های هر یک از این امور می شود، نحوه اجرا و همچنین نوع متریالی است که برای سفت کاری، انتخاب می گردد. مثلا روش ‌اجرای سقف از عمده مواردی است که بر هزینه ساخت ویلا تاثیر دارد. زیرا می توان از شیوه های متفاوتی مانند عرشه فولادی و تیرچه کرومیت برای اجرای این بخش از ویلا، استفاده کرد. مصالح به کار رفته در سفت کاری نیز متنوع بوده که در صورت تهیه متریال با کیفیت مانند بلوک‌ های عایق صدا و برودت می توان انتظار افزایش قیمت را داشت.


البته نظر برخی بر آن است که استفاده از مواد اولیه مرغوب در ساخت و ساز ویلا، امری بیهوده است و تنها موجب افزایش هزینه می شود. پاسخ ما به این دسته از افراد این است که به دلیل عدم سکونت همیشگی در ویلاها، لزوم استفاده از متریال درجه یک در آنها بسیار با اهمیت می باشد. چرا که عدم رسیدگی و مراقبت دائم از آن در طول سال، موجب بروز صدماتی به بخش های مختلف خواهد شد. ضمن اینکه دور بودن ویلاها مناطق شهری و تامین امنیت، سرمایش و گرمایش آن، عامل دیگری است که ضرورت استفاده از مصالح با کیفیت و مرغوب را تائید می کند.

مرحله نازک کاری
نازک کاری در هزینه ساخت ویلا پس از ایجاد سازه و مراحل سفت کاری در رده بعدی پرهزینه ترین مراحل است. در حقیقت به واسطه ماهیت لوکس ویلا و لزوم در نظر گرفتن امکانات ویژه، این مرحله تا حدود زیادی نسبت به ساختمان های معمولی با هزینه های بیشتری همراه است. از جمله اینکه، طراحی فضاهای داخلی و نوع کف پوش، دیوارپوش، تزئینات سقف، سرویس و حمام، استخر، جکوزی، امکانات آشپزخانه و اتاق های خواب و مواردی از این دست، در سطوحی بالا و لاکچری ارائه می شود. البته این کاملا به نظر کارفرما و میزان بودجه مورد نظر، مرتبط است.

سیستم های تاسیساتی در ساخت ویلا

سیستم تاسیساتی ویلا
سیستم های تاسیساتی مورد استفاده در ویلاهای لوکس و مدرن امروزی، از گستردگی زیادی برخوردار می باشند. مواردی همچون سیستم گرمایش و سرمایش ویلا که امروزه بیشتر از نوع داکت اسپیلت یا گرمایش از کف هستند و همچنین سیستم مورد نیاز جهت اجرای استخر، سونا و جکوزی از جمله امکانات ضروری و مهمی به شمار می رود که در برآورد هزینه ساخت ویلا نقش مستقیم دارند.

محوطه سازی ویلا
محوطه سازی نیز از دیگر مراحلی است که دارای هزینه های خاص خود بوده و اغلب بسته به خواست و سلیقه کارفرما و متناسب با مقدار بودجه مورد نظر او، قابل تغییر می باشد. طراحی فضای سبز، کاشت گیاهان زینتی و درختان متنوع، طراحی نورپردازی، آلاچیق، آب نما، باربیکیو، جایگذاری مناسب استخر، طراحی روف گاردن، زمین بازی و… تنها بخشی از امکاناتی هستند که برای محوطه سازی ویلا، نیازمند صرف هزینه می باشند.

سیستم هوشمند سازی ویلا
یکی از جدیدترین روش ‌های نظارت بر ویلا و مدیریت تاسیسات از راه دور، هوشمند سازی از طریق اتصال به اینترنت است که در هزینه ساخت ویلا به عنوان ضروری ترین و بهترین هزینه نیز شناخته می شود. درواقع به این طریق، علاوه بر آنکه ایمنی و امنیت ویلا به طور مستقیم و توسط مالک، تامین می گردد بی نیاز از صرف هزینه های استخدام نگهبان و ایجاد ساختمان محل اقامت برای او نیز خواهید بود. از طرفی پیش از ورود به ویلا، کلیه خدمات رفاهی اعم از پرکردن استخر، روشن کردن تاسیسات گرمایشی و… از راه دور امکانپذیر خواهد شد.

هزینه های جانبی ساخت ویلا کدام است

علاوه بر هزینه های اصلی و مهم ساخت ویلا که پیش از این مورد اشاره قرار گرفتند، برخی دیگر از هزینه ها در پروسه ساخت ویلا وجود دارند که به نوعی پنهان و مازاد هستند که در ادامه این بخش به معرفی آنها نیز خواهیم پرداخت:

• هزینه مربوط به آماده سازی زمین، اعم از علف ‌تراشی، مسطح سازی، مخلوط‌ ریزی و دیوارکشی
• طراحی نقشه لوکس و مهندسی شده و نظارت توسط مهندس ناظر
• بیمه اجباری ساختمان و کارگران و مصالحی برای ابزار کار استفاده میگردد
• هزینه های مربوط به خرید انشعابات: برق، آب، گاز برای ملک  

• مجوز ساخت و گرفتن سند زمین
• درب ورودی به همراه سر درب ویلا 

انتخاب پیمانکار جهت ساخت ویلا
یکی از اقدامات مهم در راستای ساخت اصولی و صحیح ویلا، انتخاب پیمانکار یا شرکت های مجری در امر ویلا سازی است که کمک شایانی به اجرای مراحل مهم و اصلی در ویلا می کنند. هزینه ای که بابت پیمانکاری پرداخت می گردد، اغلب به دو صورت درصدی و یا متر مربع می باشد. پیش از بررسی هر یک از این موارد، بد نیست بدانید که با توجه به بی ثباتی و نوسانات قیمت مصالح در بازار، انتخاب پیمانکار به صورت درصدی هم برای کارفرما و هم پیمانکار، مناسب تر خواهد بود.

هزینه پیمانکار به صورت متر مربع
درصد پرداختی به پیمانکار در هزینه احداث ویلا یکی از موارد مهم و حتی ضروری به حساب می آید. این نوع قرارداد در شرایط بی ثباتی مصالح و افزایش پی در پی و بی رویه قیمت ها، بهترین حالت محسوب می شود. درواقع به این صورت، احتمال زیان طرفین به حداقل مقدار ممکن می رسد. به این صورت که کارفرما طی مراحل مختلف، هزینه ساخت ویلا را به پیمانکار یا شرکت مربوطه پرداخت می کند و در پایان از مجموع کل هزینه ها، درصد مشخصی برای پیمانکار در نظر گرفته می شود.

در شرایط ثبات بازار و زمانی که قیمت مصالح نوسان چندانی نداشته باشد، بهتر است قرارداد پیمانکاری به صورت مترمربع منعقد گردد. البته بازهم برای پیشگیری از نگرانی های ناشی از کیفیت پایین کار و یا افزایش قیمت، از گزینه قرارداد درصدی استفاده شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button