قیمت تمام شده ویلا چگونه محاسبه می شود

محاسبه هزینه ساخت ویلا

محاسبه هزینه ساخت ویلا


چگونگی محاسبه قیمت ساخت ویلا

محاسبه هزینه و قیمت ساخت ویلا می تواند مجموعه ای از هزینه هایی باشد که کارفرما ملزم به پرداخت آنها در مراحل مختلف اعم از طراحی، عملیات اجرایی و حتی در مرحله بهره برداری می باشد. محاسبه قیمت ساخت ویلا متناسب با متراژ و موقعیت ویلای در دست ساخت، نوع طرح و نقشه و مصالح مورد استفاده، متفاوت خواهد بود. بنابراین به محض تصمیم گیری برای طراحی یک ویلای شیک و مجهز، بایستی منابع مالی مورد نیاز برای اجرای آن را نیز تامین کرده و در اختیار داشته باشید.

البته تصور برخی بر آن است که محاسبه قیمت ساخت ویلا برای پروژه ساخت ویلا، مشابه هزینه هایی است که برای ساخت یک ساختمان مسکونی صرف می شود. البته که در موارد بسیاری، این موضوع می تواند درست باشد اما به لحاظ انتظاراتی که از یک ویلا می رود، طراحی و امکاناتی که برای آن درنظر گرفته می شود بیشتر و فراتر از یک ساختمان معمولی بوده و متریال مورد استفاده برای ساخت و اجرا نیز لوکس و مرغوب تر می باشد. در اصل، این سطح توقع و انتظار کارفرما است که تعیین کننده هزینه های پرداختی برای ساخت ویلا خواهد بود. به همین منظور در این مقاله قصد داریم به بررسی هزینه ساخت ویلا و عوامل موثر بر آن بپردازیم.

عوامل تاثیرگذار در محاسبه قیمت ساخت ویلا

مسلمأ عوامل و فاکتورهای بسیاری در محاسبه قیمت ساخت ویلا برای ساخت یک ویلا موثر هستند. اما پیش از آغاز مراحل ساخت ویلا و صرف هزینه های لازم، بد نیست موارد مهمی مانند موقعیت و نوع کاربری زمین، شیب آن، میزان خاک برداری از محل و حتی راه ها و مسیرهای دسترسی به ویلا نیز به دقت مورد ارزیابی واقع گردد.

عوامل تاثیرگذار در هزینه های ساخت ویلا

                                                                  عوامل تاثیرگذار در محاسبه قیمت ساخت ویلا

البته عوامل جانبی دیگری نیز هستند که تاثیر آنها بر روند اجرای پروژه به طور غیر مستقیم بوده و در هزینه های ساخت ویلا نیز نقش دارند. مثلا اقلیم منطقه و شرایط جوی در زمان آغاز عملیات ساختمانی ویلا ازجمله نکاتی است که پیش از شروع باید مورد توجه قرار بگیرد. زیرا در صورتی که زمین محل احداث پروژه در منطقه ای سردسیر و کوهستانی واقع شده باشد، احتمالا با آغاز بارندگی ها، شاهد کند شدن روند پیشرفت کار و در نتیحه افزایش هزینه ها برای اجرای پروژه خواهیم بود. از طرفی، ضرورت استفاده از مصالح متناسب با این مناطق مانند بتن های زودگیر، ضدیخ مخصوص بتن و یا چسب هایی که گیرایی بتن و سیمان را بیشتر می کنند نیز از دیگر مولفه های موثر بر افزایش قیمت ساخت ویلا خواهد بود.
در ادامه این بخش سایر عوامل تاثیرگذار که در هزینه های اجرایی ویلا حائز اهمیت هستند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انتخاب پیمانکار و ساخت ویلا

انتخاب یک شرکت مهندسی و پیمانکاری و معماران با تجربه برای پیشبرد پروژه نیز از جمله مراحلی است که در بردارنده هزینه های جداگانه ای می باشد. بدون شک بهره مندی از خدمات و تجربیات یک تیم حرفه ای و کارآزموده، نتایج عالی و مورد انتظار کارفرما که اجرای باکیفیت تر با جزئیات دقیق تر است را در پایان کار به دنبال خواهد داشت. به این ترتیب اختلاف حساب 10 تا 15 درصدی هزینه ای که به همین منظور پرداخت می کنید، به نوعی می تواند سرمایه گذاری برای آینده و داشتن یک ویلای لوکس باشد.

تعداد طبقات در ساخت ویلا
علاوه بر متراژ بنا که روی هزینه ساخت ویلا نقش مستقیم دارد، ارتفاع و تعداد طبقاتی که برای طراحی ویلا مد نظر دارید نیز دارای جایگاه ویژه ای در مجموعه عوامل موثر بر هزینه های اجرایی ساخت ویلا می باشد. بنابراین بدیهی است که طراحی و ساخت ویلا دوبلکس در مقایسه یا یک ویلای سه طبقه یا تریبلکس، مقرون به صرفه تر باشد.

نوع سازه و اسکلت بندی ویلا
یکی دیگر از عواملی که نقش عمده و قابل توجهی در محاسبات مالی مربوط به ساخت ویلا دارد، نوع اسکلت بندی و سازه ای است که برای ویلا در نظر گرفته می شود. مثلا هزینه هایی که بابت ساخت اسکلت های بتنی، فلزی و یا ال اس اف پرداخت می شود با یکدیگر متفاوت هستند. البته به طور معمول در کشور ما از سازه های فلزی و بتنی بیشتر استفاده می شود که هردوی آنها از جنبه مقاومت در برابر تنش هایی مانند زلزله، هیچ برتری خاصی نسبت به هم ندارند اما هریک از امتیازات و نقطه ضعف هایی نیز برخوردار می باشند.

نوع سازه و اسکلت بندی ویلا

                                                                            نوع سازه و اسکلت بندی ویلا

با این حال از نظر اقتصادی می توان سازه های بتنی را در مقایسه با سازه های فلزی، مناسب تر دانست. به طوری که هزینه تمام شده آن نزدیک به 25 درصد کمتر بوده و از همین جهت، دارای محبوبیت بیشتری نیز هست. البته در اجرای این نوع سازه نیز، فاکتورهایی نظیر نوع طراحی، ابعاد و نوع محاسبات سازه و همچنین فاصله ستون ها و تیر در هزینه های نهایی پروژه، تاثیرگذار هستند. از همین رو اجرای مناسب سازه و محاسبات دقیق آن و توجه به سبک سازی و قرارگیری اجزا در بهترین حالت، باعث کاهش هزینه ساخت ویلا می شود.

سیستم های تاسیساتی در ساخت ویلا
همانطور که می دانید مدیریت هزینه های ساخت یک ویلا، دربردارنده مجموعه ای بسیار گسترده از عوامل و شرایطی است که یکی از مهم ترین آنها، سیستم تاسیسات ویلا می باشد. درصورت توجه به استفاده بهینه از این سیستم، علاوه بر کاهش چشمگیر هزینه های خود، می توانید از مزایای آن در ویلا نیز بهره مند شوید. مثلا اگرچه گرمایی که از طریق سیستم گرمایش از کف به محیط منتقل می شود، مطلوب تر و بهتر است اما برای کاهش هزینه های عملیاتی خود در ویلا، این امکان وجود دارد که از گرمای شومینه و بخاری نیز استفاده کنید.

سیستم های تاسیساتی در ساخت ویلا

تاسیساتی در ساخت ویلا

سبک طراحی ویلا
سبک طراحی از جمله بدیهی ترین عواملی است که در هزینه ساخت ویلا نقش مهم و پررنگی دارد. به عنوان مثال در ویلاهایی که از سبک کلاسیک برای نما و طراحی قسمت های مختلف استفاده می شود، به دلیل نوع متریال و زحمت زیاد برای اجرای ریزه کاری ها، هزینه و مبالغ بیشتری در مقایسه با اجرای سبک های ساده و مدرن می طلبد. البته این بدان معنی نخواهد بود که صرفأ سبک های امروزی، مناسب قیمت تر هستند. چراکه پیچیدگی برخی از طراحی ها و احجام در سبک های لوکس و مدرن و استفاده از متریال خاص موجب بالاتر رفتن هزینه ساخت و ساز ویلا می شود.

سبک طراحی ویلا

                                                                                    سبک طراحی ویلا

اجرای سقف ویلا
نوع طراحی و اجرای سقف نیز همانند سایر بخش های اجرایی ویلا، مشمول پرداخت هزینه های مخصوص به خود خواهد بود. معمولا برای اجرای سقف ویلا از روش‌هایی مانند عرشه فولادی و تیرچه کرومیت استفاده می شود که هرکدام هزینه های مشخصی دارند.

اجرای سقف ویلا

                                                                                       اجرای سقف ویلا

سقف اکثر ویلاها در مناطق پربارش مانند شمال، به صورت شیبدار طراحی می شود. اما متریال به کار رفته برای ساخت آن، متنوع بوده که هریک شرایط قیمتی ویژه ای دارند. توصیه ما به افرادی که قصد طراحی و ساخت ویلا در مناطق کوهستانی و سرد دارند، استفاده همزمان از سقف شیبدار و بتنی برای ایزوله سازی بهتر بنا است. به این ترتیب از نفود رطوبت و سرما در بارندگی های شدید به داخل ویلا جلوگیری می شود. البته اجرای چنین ایده ای طبعأ منجر به افزایش هزینه ساخت ویلا خواهد شد.

نوع مصالح و متریال به کار رفته در ویلا
نوع مصالح و استفاده از متریال مرغوب برای سفت کاری و اجرای باکیفیت بخش های مختلف ویلا مانند سقف، دیوارها، پله ها و کف بسیار با اهمیت است. به طوری که ضمن دوام و پایداری مناسب، عایق مناسبی برای صوت و دما نیز باشد. رعایت این اصول اگرچه انتخابی و برطبق نظر و خواسته کارفرما تعیین می گردد اما یکی از ملزومات مهم در هرنوع ساخت و سازی به حساب می آید. این درحالی است که عده ای تصور می کنند که انتخاب متریال مرغوب کاری بیهوده و پر هزینه است.

نوع مصالح و متریال به کار رفته در ویلا

اگرچه انتخاب مصالح باکیفیت در هزینه ساخت ویلا تاثیر عمده و قابل توجهی دارد، اما استفاده از مواد اولیه درجه یک برای ساخت ویلا مسئله ای ضروری و با اهمیت است. به این دلیل که لوکس بودن این ویلاها در وهله اول به دلیل نوع مصالح، اتصالات و یرآق آلاتی است که در آن به کار برده می شود و از همین رو فضای زیبا و متفاوتی نسبت به ساختمان های مسکونی برای ساکنین ایجاد می گردد. از طرفی فاصله ویلاها از محدوده شهری و لزوم استفاده از مصالح باکیفیت، با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. چراکه در صورت بروز برخی مشکلات در سیستم تاسیسات ویلا، احتمال آسیب و وارد آمدن خسارت به بنا کمتر می شود.

دکوراسیون داخلی و محوطه سازی ویلا
توجه به تزئینات داخلی و محوطه سازی ویلا از مراحل ضروری و مهمی است که معمولا در مراحل پایانی ساخت یک ویلا مورد توجه قرار گرفته و برنامه ریزی های گسترده ای برای اجرای هرچه بهتر آن ارائه می گردد. هزینه هایی که برای دکوراسیون داخل ویلا صرف می شود؛ عمومأ شامل طراحی سقف کاذب، طراحی کابینت و کانتر، نورپردازی ها، طراحی دیوار و استفاده از پوستر و کاغذ دیواری های خاص و درکل رعایت هارمونی رنگ در بخش های مختلف ویلا است.
طراحی فضای بیرونی ویلا نیز عملیات خاصی جهت زینت بخشیدن به گیاهان و جانمایی المان های کاربردی و زیبایی بخش در گوشه و کنار محوطه ویلا می باشد. طراحی فضای سبز و گل آرایی حیاط ویلا و همچنین درنظر گرفتن محوطه ای به عنوان پارکینگ، جانمایی امکاناتی مانند آلاچیق، باربیکیو و آبنما تنها قسمتی از خدماتی است که در رابطه با محوطه ویلا ارائه می گردد که با اجرای هریک، درصدی به هزینه ساخت ویلا اضافه خواهد شد.

دکوراسیون داخلی و محوطه سازی ویلا

                                                                                دکوراسیون داخلی ویلا

طراحی و ساخت استخرهای سرپوشیده و روباز، ساخت تراس و نرده کشی فلزی یا فنس اطراف ویلا و یا حتی سنگ چینی نیز از جمله مواردی هستند که می تواند به هزینه‌ های شما بیافزاید.

نحوه محاسبه دقیق هزینه و قیمت ساخت ویلا
برای اطلاع از هزینه دقیق ساخت ویلا در وهله نخست می بایست فضاها و به طور کلی خواسته های خود را مشخص کرده و در اختیار پیمانکار یا شرکت معماری طرف قرارداد خود، قرار دهید. دراین صورت آنها به شکل دقیق و کامل می توانند هزینه های طراحی و ساخت یک ویلای کامل و مجهز را طبق نیاز شما برآورد کرده و به اطلاعتان برسانند. به این ترتیب شما نیز می توانید طبق بودجه ای که در اختیار دارید، امکانات بیشتری را برای ویلای خود درنظر گرفته و یا برخی را نیز حذف نمائید.

نحوه محاسبه دقیق هزینه ساخت ویلا

     محاسبه هزینه ساخت ویلا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button