ساخت خانه چوبی

ساخت خانه های چوبی یکی از سیستم‌های ساختمانی قدیمی ومتداول در سطح دنیا است که در آیین نامه های مختلف ساختمانی و لرزه ای مورد بحث و تایید قرار گرفته است خانه های چوبی در تمام دنیا دارای تاییدیه ها و الزامات هستند

ساخت خانه چوبی با توجه به استاندارد های مرکز تحقیقات ساختمان و پس از بررسی و آیین‌نامه های ساختمان  موجود اقدام به تدوین الزامات طراحی و اجرایی ویلای چوبی کرده است. بنابراین استفاده از ویلای چوبی در کشور به شرط رعایت این الزامات، به شرایط زلزله خیز مکان ساخت، تا حداکثر ۳ طبقه بلامانع و مورد تایید است

در ساخت ویلا های چوبی رعایت استاندرادهای خانه چوبی الزامی می باشد و در صورت اجرای نادرست ساخت یکی از آسیب پذیرترین سیستم‌های ساختمانی است که می‌تواند زیان‌های مالی و جانی بزرگی به بار آورد.

رعایت الزامات خانه چوبی

  • سیستم اعلام حریق
  • سیستم اتش نشانی
  • برق کشی استاندارد ویلای چوبی
  • عایق رطوبتی
  • محاسبه دقیق اسکلت سازه
  • مقاومت سازه چوبی

در سیستم ساختمان‌های اسکلت چوبی رعایت کلیه اصول فیزیک ساختمان از قبیل عایق کاری حرارتی، رطوبتی، صدا و هوابندی در شمار الزامات آن است که بدون آنها این سیستم ساختمانی قابلیت کاربری خود را از دست خواهد داد و در صورت اجرای نادرست یکی از آسیب پذیرترین سیستم‌های ساختمانی است که می‌تواند زیان‌های مالی و جانی بزرگی به بار آورد

مهمترین نکته در ساخت ویلای چوبی

محافظت سازه چوبی در برابر عوامل مخرب محیط از قبیل رطوبت، حرارت زیاد، تغییرات شدید دما و رطوبت، قرار گرفتن در معرض قارچ‌ها، موریانه و حشرات دیگری که از چوب تغذیه می‌کنند که انجام رنگ های خارجی و عایق بندی بین چوب از ایجاد آن جلوگیری میکند.

مهم ترین بخش ویلاهای چوبی سیستم اعلام حریق آن می باشد با توجه به این که سازه های چوبی به هر شکلی فراوری شود باز قابل اشتعال است بنابرین از معایب این سازه می باشد که با استفاده از سیستم اعلام و اطفا حریق از وقوع آن جلوگیری به عمل بیاید.

طراحی اسکلت سازه چوبی به هر شکلی که اجرا میگردد باید از نیروی متخصص و بارگذاری در آن محاسبه گردد باید این را بدانید طراحی اسکلت سازه چوبی با دیگر سازه ها متفاوت است چون خاصیت چوب با دیگر مصالح ساختمان تفاوت زیادی دارد. خانه های چوبی بیشتر مواد اولیه ان از چوب میباشد به همین دلیل بسیار مهم است که از چه چوبی جهت ساخت خانه چوبی استفاده میگردد و چوبی که فراوری میشود با مواد شیمیایی خصوصیات و مقاومت ان برای خانه های چوبی را دارد در حال حاضر، اکثر انواع چوب های داخلی برای ساخت و ساز با این سیستم ساختمانی مناسب نبوده و نیاز به چوب ساختمانی وارداتی است.

تحقیقات بدست امده از وقوع زلزله های به وقوع پیوسته در سطح دنیا و ساختمان های که در معرض این زلزله قرار گرفته است ساختمان های چوبی که از آیین‌نامه های معتبر بین‌المللی تبعیت کرده اند مقاومت بالایی در برابر زمین لرزه دارد و نسبت به دیگر سازه ها کمتر خسارت دیده است بنابرین ساخت ویلای چوبی در کشور ما نیازمند تجهیزات و نیروی متخصص در اجرای سازه چوبی میباشد که رعایت استاندارد ها را در اجرای اسکلت چوبی کرده باشند

بر اساس”فصل ۶ آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب سال ۱۳۸۸″ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن به عنوان تنها مرجع تایید فناوری‌های نوین و شیوه تولید صنعتی ساختمان معرفی شده است و کلیه تولیدکنندگان و واردکنندگان فناوری‌های نوین ساختمانی جهت استفاده از تسهیلات مربوطه ملزم به اخذ “تاییدیه فنی” از این مرکز هستند.

انواع چوب در ساخت خانه چوبی

راش

نام علمی این چوب Fagus orientalis نام فارسی راش و نام انگلیسی آن Beech است. از خواص ظاهری چوب راش درون نامشخص و به رنگ كرم مایل به قرمز است.

دوایر سالیانه فشرده و در نتیجه در مقاطع طولی دارای خطوط كم و بیش مشخص ناشی از آن است. از بارزترین خصوصیات شاید بتوان به پره های چوبی در مقاطع طولی اشاره كرده كه در مقطع شعاعی به پرمگس و در مقطع مماسی به دوك معروفند و این پره ها به صورت لكه های قرمز دیده میشود.

بافت همگن و درجه سختی مناسب این چوب بیشترین تقاضا را برای خرید به منظور تهیه مبل در بازار دارد.

همچنین به دلیل قابلیت آغشتگی با انواع محلول های حفاظتی بیشترین گونه مصرفی در كارخانه های اشباع است. البته اخیرا گونه های خارجی راش از طریق آذربایجان وارد ایران شده است كه بنا به ادعای مبل سازان و فرشندگان چوب كیفیت چوب راش ایرانی را ندارد ولی به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها میزان ضایعات كمتری، در امر فرآیند تولید دارد.

توسکا

دو گونه توسكای قشلاقی و ییلاقی در ایران وجود دارد. چوب درون نامشخص، رنگ كرم مایل به قرمز، دوایر سالیانه پهن با حدود نسبتا مشخص و موجدار در مقطع عرضی و پره چوبی آجری شكل قرمز رنگ در مقطع شعاعی و دوك های ظریف (پره ها) در مقطع مماسی از خصوصیات ظاهری چوب است.

چوبی نیمه سنگین تا سبك است كه به دلیل پرداخت و رنگ پذیری شكاف خوری و ابزار خوری خوب در صنعت مبلمان مصرف دارد ولی كم دوام بوده كه البته در آب دوام قابل توجهی دارد.

بیشترین میزان فروش را در بازار چوب فروشان پس از راش را داراست كه البته در حال حاضر مهمترین مورد مصرف آن طبق آمار موجود در كارخانجات تخته لایه سازی آن در برابر آب در ساختن بناهای آبی نیز مصرف میشود. قیمت چوب توسكا به صورت الواری در سال بوده است.

افرا

این خانواده دارای گونه های مختلفی در ایران است از جمله میتوان افرا پلت، افرا شیردار و كیكم را نام برد. بزرگترین و فراوان ترین افرای ایران اپلت است.

این گونه چوب درون نامشخص، چوب سفید مایل به كرم با درخشندگی كم و بیش صدفی دارد. دوایر سالیانه به دلیل فشردگی چوب تابستانه در مقطع عرضی كاملا مشخص و در مقطع مماسی نقوش مواج و در مقطع عرضی نقوش رگه ای مانند ایجاد كرده است كه پره های چوبی ظریف و قهوه ای رنگ و براق در دو مقطع مختلف طولی به صورت لكه ها و دوک ها نمایان است. چوبی نیمه سنگین با پرداخت آسان و هم كشیدگی كم باعث شده تا در صنعت مبلمان و روكش گیری جایگاه ویژه ای داشته باشد.

روسی

واژه چوب روسی در بازار چوب ایران به هر نوع چوب سفید رنگ وارداتی از روسیه تلقی میشود و كاربرد آن هم چندان تفاوتی نمی كند در حالیكه این چوب سفید خود شامل گونه های كاملا متفاوت چون نراد، نوئل و انواع كاج ها می شوند.

این چوب فاقد درون چوب مشخص و به رنگ سفید مایل به قرمز، فاقد مجاری صمغی، راست تار، سبک ، واكشیدگی و همكشیدگی كم، قابلیت ترک خوردن كم هنگام خشک شدن، بسیار خوش كار، سنباده خوری خوب، میخ خوری و پیچ خوری عالی هستند ولی با وجود تمام مزایا به راحتی در مقابل قارچ ها دچار مرض لكه آبی یا لكه قرمز میشوند از استحكام آن می كاهد.

حشرات نیز علاقه زیادی به لانه گزینی و تخم گذاری در آن دارند و باید توجه داشت كه چوبها دارای رگه قرمز به هنگام خشك شدن كاملا تاب بر می دارند. این چوب به علت سبكی و ضریب الاستیته بالا از بهترین چوبها برای اسكلت ساختمان هاست. الیاف بلند و خمیر سفید آن در كاغذسازی مصرف فراوان دارد. در ایران این چوب غالبا در صنایع مبلمان استفاده می شود.

آكاژو

آكاژوها به دو دسته آكاژوی آمریكایی و آفریقایی تقسیم میشوند كه اغلب آكاژوی آفریقایی در بازار ایران یافت میشود. درون چوب قرمز رنگ و برون چوب نازك سفید مایل به صورتی رنگ دارد. بافت یک دست و وجود پرمگس های درخشان و براق كه با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی دارند از ویژگی های شاخص این چوب است.

در مقطع شعاعی نقوش نواری صدفی و در مقاطع مماسی نقوشی متنوع چون موجی، مجعد، جناغی دارد. یكی از پرمصرف ترین چوب های دنیا برای تهیه روكش های قیمتی است. به دلیل همكشیدگی و واكشیدگی كم در هنگام خشك شدن كمتر دچار عیب می شود.

ضربه پذیری خوب، پرداخت عالی، پیچ خوری و میخ خوری بالا از خصوصیات بارز این چوب است ولی رنگ پذیری و واكس خوری باید همراه با بتونه كاری انجام شود. در تهیه روكش و مبلسازی بیشترین مصرف را داراست. به دلیل ضربه پذیری و ضریب الاستیسیته بالا در تهیه قایق های بادبانی و تفریحی مناسب است.

ملچ

چوبیبه رنگ قهوای مایل به قرمز است و گاهی اوقات رگه های سبز رنگی در آن دیده میشود. چوبی درشت بافت، نیمه سخت و نیمه سنگین، نسبتا بادوام و در برابر ضربه بادوام ونسبت خمش مقاوم است. از این چوب بیشتر در ساختمانهای چوبی، ساخت مبلمان، روكش، قایقسازی، وسایل ورزشی، در و پنجیره و تخته لائی استفاده می شود

گردو

چوبی ریز بافت، به رنگ خاكستری مایل به قهوای تیره ودارای نقوش زیبا و نسبتاً با دوام است. این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت و در مقابل فشار، خمش و كشش مقاوم است. از این چوب بیشتر در كارهای هنری و تزیینی، تهیه روكش،خراطی ساخت مبلمان، ساخت الات موسیقی، قنداق تفنگ، مجسمه سازی، منبت كاری و معرقكاری استفاده می شود.

چنار

چوبی به رنگ سفید روشن تا قرمز مایل به قهوه ای است كه لكه های قهوه ای صدفی دارد . چوبی است نیمه سخت وسنگین و با دوام كه از آن برای ساخت دربهای اماكن متبركه، دسته ابزار، صندلی، غربال، صندوق استفاده می شود.

بلوط

چوبی به رنگ قهوه ای روشن تا تیره، درشت بافت و با دوام است. این چوب نسبتاً نیمه سخت و نیمه سنگین تا سنگین است و در برابر سایش مقاومت زیادی دارد و بهترین چوب برای پاركت، ساخت مبلمان تهیه روكش، تراورس راه آهن،مدل سازی است.

تبریزی

این چوب به رنگ سفید تا كرم روشن است واغلب لكه های سیاه رنگ و یا قهوه ای دارد. چوبی است نسبتاً نرم، سبك كه دوام زیادی ندارد و كار با آن آسان است. برای ساخت كاغذ سازی، كبریت سازی، جعبه سازی، ادوات كشاورزی از آن استفاده می شود.

ممرز

چوبی ریز بافت به رنگ سفید تاسفید مایل به كرم و سخت و نیمه سنگین است . این چوب در مقابل ضربه و سایش مقاومت دارد و در كاغذ سازی، تخته خرده چوب سازی، تخته فیبر، واگن سازی، دسته ابزار،چوبهای تونلی از آن استفاده می شود.

نراد

چوبی به رنگ سفید تا سفید مایل به كرم تا قهوه ای مایل به صورتی است، راست تار و دارای نقوش زیبایی است. چوبی است سبك، نرم و كم دوام كه كار با آن آسان است و در كارهای ساختمانی، قفسه سازی، بسته بندی از آن استفاده می

آكونه

چوبی است به رنگ صورتی كم رنگ تا پر رنگ، سبك، نرم، ریز بافت و كم دوام كه به خوبی ورقه ورقه می شود. برای تهیه كاغذ سازی، قایقهای سبك، و غیره از آن استفاده می شود.

ساج  

چوبی است به رنگ قهوه ای طلایی تا قهوه ای پنج پر رنگ با خطهای سیاه كه بسیار سنگین و با دوام است. این چوب در صنعت كشتی سازی، صنایع ظریف به خصوص خاتم كاری، ساخت ابزار آزمایشگاهی، روكش گیری، قسمتهای بیرونی و داخلی ساختمان موارد مصرف دارد.

آبنوس

آبنوس درخت سیاه رنگی است یا چگالی نسبتاً بالا و بسیار خوش بو. تنه داخلی چوب به رنگهای مختلف زردسفید تا قهوه ای و سیاه دیده می شود و انواع مختلف چوب ابنوس : ابنوس سیاه، آبنوس مرمری یا مرمری آندامان، آبنوس كاكی . آبنوس به دلیل سختی و استحكام بالا درخت وسایلی نظیر انواع مبلمان، میز و صندلی ، پیانو مورد استفاده قرار میگیرد.

افرای سیاه

برای ساخت لوازمی هم چون خط كش و دكوراسیون بزرگ استفاده می شود.

بالسا

سبک ترین چوب تجاری است دارای سفتی و قابلیت فرم دهی فراوانی است. و به رنگهای سفید تا زرد روشن و قهوه ای ملایم دیده می شود. از چوب بالسا در ساخت قطعات صنعتی ظریف مانند: دیوار سازی داخل هواپیما، در ساخت ماكت ها ، و آثار هنری استفاده می شود.

ون

چوبی است دارای مقاومت و سختی مناسب و دارای قابلیت فرم پذیری مناسب رنگ این چوب عموماً زرد ملایم است كه برای ساخت كه برای ساخت قطعات چوبی مانند قابو فرم تابلو ها، عصا، راكت تنیس استفاده می شود.

شمشاد

چوب شمشاد به دلیل تراكم بالای آوند ها و لیف های آن دارای چگالی بالا می باشد. از این چوب در كارهایی استفاده مانند خاتم كاری و و منبت كاری استفاده می شود.

كاج بلسان 

چوب كاج بلسان كه از خانواده كاج است و به رنگهای سفید،قهوه ای، و با رگه های صاف و ظریف دیده می شود و به طور عمده برای خمیر كاغذ و جعبه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. اما شیره و صمغ حاصل از این درخت به عنوان چسب شفاف به كار می رود و در رنگهای مختلف روغنی از آن استفاده می شود

برای دیدن تصاویر بیشتر و ویدئو های بیشتر از خانه های چوبی ما را در اینستاگرام دنبال کنید

امکان ارسال نظر وجود ندارد!

Call Now Button