تولید و ساخت سازه ال اس اف

سازه ال اس اف چیست 

سازه فولادی پیش ساخته که به اختصار به آن سازه ال اس اف LSF می گویند یکی از سیستم های مدرن با متریال مدرن و سبک در ساختمان است که برای اجرای ساختمان با طبقات محدود که معمولا تا 3 طبقه می باشد استفاده می شود سازه ال اس اف مورد تایید نظام مهندسی و شهرداری در کشورهای توسعه یافته و مدرن می باشد.

مهم ترین مطلبی نکته برای کسانی که ویلا بسازند می توان گفت این موضوع است که ساخت ویلا در تمام نقاط کشور به دو روش صورت میگیرد اول به روش بتونی و دیگری سازه ال اس اف می باشد این دو روش برای خود مزایا و معایبی دارد و از نظر هزینه چنان فرق چندانی ندارد .

مصالحی که برای ساخت هر دو روش استفاده می شود چه نمای ساختمان و چه تاسیسات و… یکی میباشد بیشتر در اسکلت سازه و روش نصب دیگر مصالح می باشد و اگر بعد از مطالعه این مطلب سوالی داشتید می توانید از کارشناسان گروه تسکو سازه بپرسید شما رو در انتخاب درست روش ساخت کمک می کنند.

  • سازه ال اس اف چیست ؟

  • تاریخچه سازه ال اس اف 

  • ویژگی های اصلی اسکلت سازه

  • متریال اصلی سازه سبک ال اس اف 

سازه ال اس اف  سازه ای پیش ساخته و سبک است که بر اساس طرح معماری ساختمان در کارخانه تولید شده وسپس در محل پروژه ساختمان با استفاده از پیچ مخصوص منتاژ می شود و بعد از اتمام مونتاز تمام اسکلت نصب تمام پنل های اسکلت سازه بر طبق نقشه ساختمان صورت میگیرد و با سایر اتصالات نصب اسکلت سازه بر روی فونداسیون به اتمام میرسد البته این نگاه کلی به نصب اسکلت سازه می باشد که این کار فقط یک گروه تخصصی این کار انجام میدهد که سالها در این ضمینه تجربه دارد.

lsf-51

   ال اس اف (lsf)

ال اس اف سازه ای است که در کارخانه نورد داده می شود طبق استاندارد ها و طراحی لازمه که به صورت صنعتی تولید می شوند و از جنس ورق گالوانیزه با عرض پروفیل متغیر ( 90 تا 200 میلی متر ) تولید می شوند و به عنوان جایگزین سازه های فلزی یا بتنی موجود یا هر نوع اسکلت دیگری است که در ساختمان سازی به کار برده می شود.

lsf-52

     ورق گالوانیزه

مقاومت اسکلت بر اساس تعداد اعضای باربر می باشد، که در صورت ضعف اجرا و یا در حین بهره برداری عضوی به درستی عمل نکند بقیه اعضا قابلیت تحمل خود را حفظ می کنند. در این روش دیوارها باربر بوده و قابلیت اجرا تا ۵ طبقه را دارند.

روش های اجرای آن آسان بوده و در مدت زمان کوتاهی می توان یک بنای چند طبقه را احداث نمود. فونداسیون این نوع سازه بصورت گسترده بوده ونسبت به بناهای فلزی و بتنی کم حجم می باشند.

تاریخچه سازه ال اس اف (سازه lsf) :

در نگاه اول سازه ای مدرن و جدید به نظر می رسد در صورتی که تاریخچه ساخت این فلزات سرد نورد شده برای ساخت ساختمان به صد سال پیش در انگلستان و آمریکای شمالی برمیگرده .

دو عامل باعث رشد کند آن شد :
1- تنوع روش استفاده از سازه lsf
2- عدم وجود استاندارد مشخص برای استفاده از سیستم پیش ساخته

در دهه 90 میلادی استاندارد واحدی برای استفاده از سازه ال اس اف در آمریکا و کانادا و مکزیک شکل گرفت که به روش کانادایی معروف است .
در این روش از استاد (Stud) با مقاطع C و رانر (Runner) با مقاطع U از ورق گالوانیزه سرد نورد شده استفاده می شود.

یک استاندارد دیگر هم وجود دارد که به روش نیوزلندی معروف است و بیشتر در استرالیا و نیوزلند استفاده می شود . در این روش کلیه پروفیل ها با مقاطع c ساخته می شود. و در نقاط تقاطع پروفیل u شکل می شود.

در این روش کلیه پروفیل ها در مرحله تولید سوراخ کاری ،برش و پانچ می شوند. به همین دلیل در مرحله ی نصب خطای نیروی انسانی خیلی کم می شود. و ال اس اف (lsf) از لحاظ نازک کاری شرایط بهتری نسبت به روش کانادایی دارد.

امروزه بدليل كيفيت مناسب ساخت و سرعت بالا و مقاومت بالا سازه lsf در برابر زلزله از آن در كشورهای انگلستان، امريكا، كانادا، استراليا، ژاپن و… استفاده می كنند.
سازه ال اس اف (lsf) دارای تاييديه فنی از مرکز تحقيقات ساختمان و مسکن بوده. و بعنوان يکی از تکنولوژی های نوين ساختمان در کشور به طور رسمی معرفی شده است.

lsf-54

ال اس اف (lsf)

ویژگی های سازه سبک ال اس اف :

1- جنس سازه  از ورق های فولادی سرد نورد شده می باشد.
2- اسکلت در برابر زلزله تا 8 ریشتر مقاوم می باشد .
3- ال اس اف (lsf ) توانایی ترکیب با سازه ای دیگر را دارا می باشد.

4- استفاده از ال اس اف (lsf ) وزن ساختمان را تا پنجاه درصد کاهش می دهد و این بزرگترین امتیاز در برابر زلزله می باشد.
5-  با توجه به مصالحی که به کار گرفته شده نسبت به سازه های سنتی عمر بالایی داشته ، حداقل عمر مفید این نوع ساختمان ها ۶۰ سال برآورد شده است.

6-  قابلیت اجرا سقف فلت و هم شیروانی با سقف سبک را دارد. قسمت های دیگر ساختمان نیز با استفاده از پروفیل های سرد نورد شده اجرا می شوند. و با انواع نماها از قبيل سنگ, آجر نما, نمای PVC , چوبی يا آلمينيومی, رنگ, کاشی, سراميک و … بر روی اين ديوار قابل اجرا است.

از داخل نيز همانند ديوارهای معمول امکان اجرای رنگ, کاغذ ديواری و … بر روی پانلهای گچی وجود خواهد داشت. فضای درون ديوار نيز با عايق صوتی و حرارتی مناسب پر می گردد .

 

lsf-59

    سقف شیروانی با سازه ال اس اف

lsf-55

7- سازه خاصيت ضد حريق و نسوز بودن آن است. با استفاده از اين محصول در ديوارها و پارتيشن بندی ها اسكلت فلزی ساختمان در مقابل حريق ايمن می گردد.

8- اسکلت سازه در برابر رطوبت، ضربه، حشرات و مواد شيميايی مقاوم می باشد.
9- فاقد آزبست يا هرگونه مواد زيان‌آور می باشد.
10- نصب آسان ،ايمنی، پايداری، سبكی و دوام قابل توجه

11- یکی از مهم ترین ویژگی های سازه ال اس اف (lsf) اضافه کردن یک یا دو طبقه به ساختمان هایی است که قبلا ساخته شده است زیرا :
سبک بودن مصالح مصرفی باعث می شود بار اضافی به سازه زیرین وارد نشود.


Lsf ، کثیف کاری بنای سنتی که اغلب موجب بروز مشکل و نارضایتی ساکنین واحدهای زیرین می شود را ندارد.
زمان اجرای lsf بسیار کوتاه و سریع خواهد بود.
پس از اجرای نما، نمای طبقه اضافه شده با سایر طبقات زیرین کاملا یکسان و یکدست خواهد بود.

lsf-58

    اضافه کردن یک طبقه به ساختمان با استفاده از  ال اس اف (lsf)

متریال اصلی سازه پیش ساخته :

ورق های فولادی سرد نورد شده برای تامین پایداری ساختمان.
صفحات و تخته های گچی به عنوان پوشش درونی 
قطعات دیواره خارجی به عنوان نما استفاده شده است.

ساخت ساختمان با  سازه lsf  به دو روش صورت می گیرد :

1- قاب بندی طبقه ای
2- قاب بندی ديواری ممتد

قاب بندی طبقه ای : ابتدا ديوار طبقه اول و سپس سقف و پس از تكميل قاب بندی ديوار و سقف، ديوار طبقه فوقانی اجرا مي شود.
قاب بندی دیواری ممتد : در روش اجرای ديواری، ديوارها در چند طبقه ساخته و نصب شده است و سپس سقف طبقات اجرا می شود.

ساختمان های قابل احداث با استفاده از سازه ال اس اف ( سازه lsf) :

1- سازه lsf در انواع ساخت و سازها مانند ويلاها, ساختمانهای مسكونی و اداری تا دو طبقه, هتل ها و هتل آپارتمانها, مدارس و دانشگاهها, رستورانها , کمپهای اقامتی و تفريحی و… استفاده می شود.

2- ساختمان های چند واحدی
3-  توانایی ترکیب با سازه های  دیگر را دارا می باشد.
4- استفاده از ال اس اف (lsf ) وزن ساختمان را تا پنجاه درصد کاهش می دهد و این بزرگترین امتیاز در برابر زلزله می باشد.

5- با توجه به مصالحی که به کار گرفته شده نسبت به سازه های سنتی عمر بالایی  داشته ،حداقل عمر مفید این نوع ساختمان ها ۶۰  سال برآورد شده است.

6- سازه ال اس اف (lsf ) قابلیت اجرا سقف فلت و هم شیروانی با سقف سبک را دارد. قسمت های دیگر ساختمان نیز با استفاده از پروفیل های سرد  نورد شده اجرا می شوند و با انواع نماها از قبيل  سنگ, آجر نما, نمای PVC ,چوبی يا آلمينيومی , رنگ, کاشی, سراميک و… بر روی اين ديوار قابل اجرا است.

از داخل نيز همانند ديوارهای معمول امکان اجرای رنگ, کاغذ ديواری و … بر روی پانلهای گچی وجود خواهد داشت. فضای درون ديوار نيز با عايق  صوتی و حرارتی مناسب پر می گردد .

7- خاصيت ضد حريق و نسوز بودن آن است. با استفاده از اين محصول در ديوارها و پارتيشن بندی ها اسكلت فلزی ساختمان  در مقابل حريق ايمن می گردد.

8- سازه ال اس اف (lsf) در برابر رطوبت، ضربه ، حشرات و مواد شيميايی مقاوم می باشد.
9-  فاقد آزبست يا هرگونه  مواد زيان‌آور می باشد.
10- نصب آسان ،ايمنی، پايداری، سبكی و دوام قابل توجه
11- احداث مسكن كوچک و ارزان قيمت 
12- احداث شهركهای مسكونی جديد (در قالب انبوه سازی)
13- لحاظ كردن ملاحظات فرهنگی، اقتصادی، جغرافيايی در طراحی
14- احداث شهرک مسکونی بزرگ
15- پيش‌بينی نيازهای شهری با لحاظ كردن طرح توسعه
16- ساخت و ساز جديد در شهرهای كوچک و روستاها 

 

 یکی از ویژگی های مهم ساختمان، داشتن پنجره های مناسب و زیبا هست یکی از بهترین پنجره ها پنجره دوجداره یا همان پنجره upvc می باشد. شرکت تک پنجره بهترین پنجره دوجداره در کرج را ارائه می دهد .می توانید با بازدید از سایت پنجره دلخواه و باکیفیت خود را انتخاب کنید.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!

Call Now Button